NCN przeznaczy prawie 35 mln zł na badania prowadzone przez naukowców z UJ

Narodowe Centrum Nauki już po raz trzynasty rozstrzygnęło swoje flagowe konkursy Opus i Preludium. Dofinansowanie w ramach obu konkursów przyznano 72 programom prowadzonym przez naukowców z UJ, którzy na realizację badań otrzymają prawie 35 mln złotych.

- W naszych konkursach oceniamy pomysł i naukowca. Wskaźniki, liczby i tytuły naukowe to niewielka część procesu oceny. Nasi eksperci starają się spojrzeć wewnątrz, sprawdzić, czy to, co zostało zaplanowane w projekcie, ma szansę istotnie przyczynić się do rozwoju danej dyscypliny naukowej. Dzięki takiemu podejściu, spośród tysięcy wniosków wyłuskujemy te najlepsze. Liczę na wiele wartościowych rezultatów badań - mówi prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.

W konkursie Opus 13 nie było ograniczeń ze względu na staż badawczy czy posiadany stopień naukowy. W związku z tym spłynęło w nim aż 1831 wniosków. Dofinansowanie w ramach tego konkursu otrzyma 35 projektów prowadzonych przez naukowców z UJ, których autorzy otrzymają łącznie ponad 30,5 mln zł. Najwyższe wsparcie - 1 923 600 zł, otrzyma projekt "Charakterystyka strukturalna i funkcjonalna immunologicznych punktów kontrolnych", którego kierownikiem jest dr hab. Grzegorz Dubin z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Preludium 13 adresowane było do osób stawiających pierwsze kroki na ścieżce badawczej, które nie posiadają stopnia naukowego doktora. Do finansowania zakwalifikowanych zostało 37 uniwersyteckich projektów. Na ich realizację przyznano finansowanie w wysokości ponad 4,3 mln zł. Jedną z osób, które dzięki finansowaniu w konkursie Preludium zrealizuje swój pomysł badawczy jest mgr Katarzyna Kała z Wydziału Farmaceutycznego UJ Collegium Medicum, która zamierza zweryfikować słuszność powszechnego przekonania o niskiej wartości leczniczej i dietetycznej grzybów jadalnych. Poprzez zbadanie procesów uwalniania i wchłaniania do organizmu człowieka biopierwiastków i aktywnych biologicznie związków organicznych z owocników oraz biomasy wybranych jadalnych grzybów leczniczych, badaczka oceni ich prozdrowotny potencjał oraz wyjaśni mechanizmy związane z przenikaniem wybranych substancji z grzybni do organizmu człowieka. Na badania przeznaczono 119 tys. zł.

Listy rankingowe wszystkich projektów zakwalifikowanych do finansowania w konkursach Opus 13 i Preludium 13 oraz ich opisy można sprawdzić na stronie Narodowego Centrum Nauki.

Projekty z UJ zakwalifikowane do finansowania w ramach konkursu Opus 13
Projekty z UJ zakwalifikowane do finansowania w ramach konkursu Preludium 13
Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"