Stypendium im. Aleksandra von Humboldta dla profesora Stefana Felsnera

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłoniła laureatów 21. konkursu o Polskie Honorowe Stypendium Naukowe im. Aleksandra von Humboldta. Na kilkumiesięczne pobyty naukowe przyjedzie do Polski 3 wybitnych naukowców z Niemiec. Jednym z nich jest prof. Stefan Felsner z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie, który w ramach stypendium na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ zrealizuje projekt "Wielowymiarowość zbiorów częściowo uporządkowanych".

- Projekt zawiera elementy kombinatoryki oraz informatyki teoretycznej. Główną jego osią jest teza, że wymiar częściowych porządków zachowuje się jak liczba chromatyczna grafów. Mamy zamiar badać strukturalne własności, które są wymuszane w posetach o dużym wymiarze. Przyjrzymy się również wariantom klasycznego wymiaru posetów. Najciekawszym problemem badawczym w tym kierunku jest hipoteza Jaroslava Nešetřila, że wymiar boolowski posetów planarnych jest ograniczony - wyjaśnia dr Piotr Micek z Zespołu Katedr i Zakładów Informatyki Matematycznej UJ, który zrealizuje projekt wspólnie z prof. Stefanem Felsnerem.

Celem konkursu o Polskie Honorowe Stypendium Naukowe im. Aleksandra von Humboldta jest nagrodzenie osiągnięć naukowych laureatów oraz stymulowanie długofalowej współpracy między polskimi i niemieckimi badaczami. Stanowi ono odpowiednik Humboldt-Forschungspreis, prestiżowego wyróżnienia dla uczonych zagranicznych znanej niemieckiej Fundacji Aleksandra von Humboldta. Stypendium mogą otrzymać aktywni naukowo, wybitni niemieccy uczeni posiadający stanowisko profesora. Jego wysokość wynosi 4 tys. euro miesięcznie. Konkurs jest skierowany do przedstawicieli wszystkich dziedzin nauki. Kandydatów do stypendium mogą zgłaszać do konkursu polscy uczeni.

Program jest realizowany na podstawie porozumienia z 1995 r. pomiędzy Fundacją na rzecz Nauki Polskiej (FNP) a Fundacją Humboldta (FH). Dzięki tej umowie FNP dołączyła do innych organizacji, które mają z FH analogiczne partnerskie porozumienia o wzajemnym przyznawaniu wyróżnień najwybitniejszym uczonym. Nazwa stypendium poprzez imię patrona nawiązuje do najlepszej tradycji współpracy naukowców polskich i niemieckich. Aleksander von Humboldt (1769-1859), niemiecki przyrodnik, podróżnik i geograf, współpracował z wieloma Polakami, był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie i pierwszym propagatorem poezji Adama Mickiewicza w Niemczech.

Jak informuje FNP w komunikacie prasowym, grono laureatów, łącznie z tegorocznymi, liczy 67 osoby. Wnioski do kolejnego konkursu w programie będą przyjmowane od połowy czerwca do 30 września br.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"