Osiągnięcia

<span lang='en'>GlycoSHIELD</span>, czyli rewolucyjne podejście do szybkiej wizualizacji białek i cukrów

01.03.2024
Dr Mateusz Sikora z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował rewolucyjne podejście do szybkiej wizualizacji białek i cukrów. To efekt algorytmu GlycoSHIELD opracowanego dzięki polsko-niemieckiej współpracy naukowej w Centrum Dioscuri Maxa Plancka, powstałym w 2023 roku w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ. W badaniach dr. Sikory udział brały również paryski Inserm i tajwańska Academia Sinica.
więcej o GlycoSHIELD, czyli rewolucyjne podejście do szybkiej wizualizacji białek i cukrów
Kolejne granty z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

29.02.2024
Pracownicy naukowi Wydziału Polonistyki UJ oraz Biblioteki Jagiellońskiej zostali laureatami Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w module "Dziedzictwo narodowe". Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na opracowanie "Przewodnika po bibliotekach Bibliografii Estreichera", stworzenie kompendium wiedzy o Oficynie Poetów i Malarzy i badania nad księgozbiorem Uniwersytetu Krakowskiego przekaże ponad 1,8 mln złotych.
więcej o Kolejne granty z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki
Naukowcy UJ laureatami konkursów MAESTRO 15 i SONATA BIS 13

23.02.2024
W piątek 23 lutego Narodowe Centrum Nauki (NCN) poinformowało o rozstrzygnięciu konkursów MAESTRO 15 i SONATA BIS 13. Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymali w nich 10 grantów - 2 mistrzowskie i 8 na stworzenie nowych zespołów naukowych. Na sfinansowanie zwycięskich projektów otrzymają oni ponad 30,5 mln złotych.
więcej o Naukowcy UJ laureatami konkursów MAESTRO 15 i SONATA BIS 13
Prestiżowa nagroda dla prof. Marcina Magierowskiego

19.02.2024
Rising Star Awards to nagrody przyznawane przez Europejską Unię Gastroenterologiczną (United European Gastroenterology, UEG), którymi honoruje się najwybitniejszych naukowców i klinicystów młodego pokolenia. W tym roku w gronie nagrodzonych znalazł się prof. Marcin Magierowski, kierownik Pracowni Inżynierii Komórkowej i Diagnostyki Izotopowej Katedry Fizjologii UJ CM.
więcej o Prestiżowa nagroda dla prof. Marcina Magierowskiego
Doktorant z UJ CM laureatem konkursu Student-Wynalazca

13.02.2024
Marcin Jakubiec z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM jest jednym z pięciu młodych innowatorów, którzy zdobyli główne nagrody w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca. Jury uhonorowało go za modyfikowane pochodne aminokwasowe do leczenia chorób o podłożu neurologicznym oraz wybranych zaburzeń psychiatrycznych, które opracowano w zespole prof. Krzysztof Kamińskiego z Katedry Chemii Farmaceutycznej UJ CM.
więcej o Doktorant z UJ CM laureatem konkursu Student-Wynalazca