UJ wśród najaktywniejszych polskich wnioskodawców w EPO

UJ wśród najaktywniejszych polskich wnioskodawców w EPO

06.04.2022
5 kwietnia opublikowany został Indeks Patentowy za rok 2021, na podstawie którego ustalono czołówkę polskich instytucji zgłaszających najwięcej aplikacji do Europejskiego Urzędu Patentowego (European Patent Office - EPO). Cztery z dziesięciu najbardziej aktywnych polskich podmiotów to uczelnie lub instytuty badawcze. UJ z ośmioma wnioskami zajmuje 3. miejsce zestawienia.
więcej o UJ wśród najaktywniejszych polskich wnioskodawców w EPO
Dr Bartosz Kołoczek laureatem konkursu Uniwersalia 2.2

Dr Bartosz Kołoczek laureatem konkursu Uniwersalia 2.2

05.04.2022
Dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu w ramach konkursu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (prawie 243 tys. zł), zrealizowany zostanie projekt naukowca z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego celem jest przygotowanie pierwszego polskiego przekładu wszystkich dzieł działającego na dworze cesarzy Teodozjusza i Honoriusza późnoantycznego poety Klaudiusza Klaudiana.
więcej o Dr Bartosz Kołoczek laureatem konkursu Uniwersalia 2.2
Najwięcej grantów dla badaczy z UJ w najnowszych konkurach NCN

Najwięcej grantów dla badaczy z UJ w najnowszych konkurach NCN

25.02.2022
Aż 15 projektów naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobyło finansowanie w wysokości ponad 43,5 mln złotych w rozstrzygniętych właśnie konkursach Narodowego Centrum Nauki (NCN). Maestro przeznaczony jest dla doświadczonych uczonych. Z kolei konkurs Sonata Bis skierowany jest do naukowców, którzy chcieliby powołać nowy zespół badawczy.
więcej o Najwięcej grantów dla badaczy z UJ w najnowszych konkurach NCN
Zespoły badawcze z UJ wśród laureatów konkursu <span lang="en">RRR Call</span> 2021

Zespoły badawcze z UJ wśród laureatów konkursu RRR Call 2021

22.02.2022
Dwa projekty z udziałem zespołów badawczych z Uniwersytetu Jagiellońskiego zostały nagrodzone w międzynarodowym konkursie poświęconym wpływowi pandemii COVID-19 na życie społeczne organizowanym przez Trans-Atlantic Platform for Social Sciences and Humanities (T-AP), która działa jako sieć współpracy dla instytucji finansujących badania w zakresie nauk humanistycznych i społecznych z krajów obu Ameryk i Europy ze środków krajowych agencji członkowskich.
więcej o Zespoły badawcze z UJ wśród laureatów konkursu RRR Call 2021
Naukowcy ustalili, że XIV-wieczna zaraza pochłonęła mniej ofiar niż sądzono
osiągnięcia

Naukowcy ustalili, że XIV-wieczna zaraza pochłonęła mniej ofiar niż sądzono

10.02.2022
Dane pyłkowe, które naukowcy pobrali w 19 krajach Europy i wykorzystali do oceny regionalnego poziomu śmiertelności będącej następstwem epidemii czarnej śmierci wskazują, że choć zaraza miała niszczycielski wpływ na ludność wielu części kontynentu, istniały też obszary, gdzie wpływ ów był znikomy lub zaraza w ogóle nie wystąpiła. Badania uświadamiają także znaczenie interdyscyplinarnego, humanistyczno-przyrodniczego podejścia dla zrozumienia przeszłych i obecnych pandemii.
więcej o Naukowcy ustalili, że XIV-wieczna zaraza pochłonęła mniej ofiar niż sądzono