Chemicy z UJ publikują kolejny artykuł w JACS

Chemicy z UJ publikują kolejny artykuł w JACS

30.09.2021
W czasopiśmie naukowym "Journal of the American Chemical Society" (JACS) opublikowany został artykuł autorstwa członków Grupy Chemii Zeolitów – prof. Kingi Góry-Marek oraz dr inż. Karoliny Tarach zatytułowany "Molecular Understanding of the Catalytic Consequence of Ketene Intermediates under Confinement". Publikacja powstała we współpracy z naukowcami z Chińskiej Akademii Nauk (CAS,Innovation Academy for Precision Measurement Science and Technology).
więcej o Chemicy z UJ publikują kolejny artykuł w JACS

28.09.2021
Niemal 3,5 mln zł przyznanych w rozstrzygniętym po raz pierwszy przez Narodowe Centrum Nauki konkursie Weave-UNISONO na międzynarodowe projekty badawcze o wyróżniającym się poziomie naukowym, przeznaczone zostaną na sfinansowanie badań nad sepsą, które prowadzi zespół naukowców pod kierunkiem prof. Stefana Chłopickiego w Jagiellońskim Centrum Rozwoju Leków (JCET).
więcej o Zespół prof. Stefana Chłopickiego zdobył grant w pierwszym konkursie Weave-UNISONO NCN
Nanokapsułka dostarczy lek wprost do komórki. Badania naukowców z MCB UJ

Nanokapsułka dostarczy lek wprost do komórki. Badania naukowców z MCB UJ

23.09.2021
Przełomowe badania prowadzone przez naukowców pracujących pod kierunkiem prof. Jonathana Heddle'a z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ doprowadziły do opracowania nanokapsułki – białkowej "nanoklatki", dzięki której możliwe jest dostarczanie ładunków molekularnych do komórek. Klatka jest strukturą podobną w swej budowie do białkowej otoczki wirusa. Nie posiada jednak materiału genetycznego, zatem w jej pustym wnętrzu naukowcy umieścili białko i dostarczyli je do komórki.
więcej o Nanokapsułka dostarczy lek wprost do komórki. Badania naukowców z MCB UJ
Studentka UJ laureatką  programu "Nowe technologie dla dziewczyn"
osiągnięcie

Studentka UJ laureatką programu "Nowe technologie dla dziewczyn"

21.09.2021
Aneta Kaczyńska - studentka Wydziału Matematyki i Informatyki UJ została laureatką programu stypendialnego dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z nowymi technologiami, który realizowany jest przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i firmę INTEL. W ramach 7. edycji programu "Nowe technologie dla dziewczyn" przyznano 25 stypendiów. Laureatki - maturzystki i studentki kierunków informatycznych wybrane spośród ponad 800 kandydatek, otrzymają wsparcie merytoryczne i finansowe.
więcej o Studentka UJ laureatką programu "Nowe technologie dla dziewczyn"

20.09.2021
Badacze z UJ pracujący pod kierownictwem prof. Pawła Moskala oraz prof. Ewy Stępień wraz z naukowcami z Narodowego Centrum Badań Jądrowych opublikowali wyniki badań nad algorytmami rekonstrukcji obrazu dla unikatowego tomografu PET, który zbudowany został na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Są one kolejnym krokiem w kierunku wprowadzenia do szpitali tomografów pozwalających na jednoczasowe obrazowanie całego ciała pacjenta.
więcej o Badacze z WFAIS UJ przybliżają wprowadzenie do szpitali nowego rodzaju tomografu