Przedstawiciele Państwowego Uniwersytetu Donieckiego z wizytą na UJ

Celem wizyty delegacji w Polsce jest m.in. rozszerzenie kontaktów naukowych z polskim szkolnictwem wyższym, zapoznanie się z zasadami tworzenia budżetu i zasadami finansowo-administracyjnymi funkcjonowania uczelni, działalnością projektową i funkcjonowaniem płatnych studiów

19 października 2016 r. Uniwersytet Jagielloński odwiedziła delegacja z Państwowego Uniwersytetu Donieckiego, w skład której weszli m.in. prorektor ds. naukowo-pedagogicznych i współpracy międzynarodowej prof. Tetyana Orekhova, dziekan Wydziału Filologicznego prof. Volodymyr Mozgunov, kierownik ds. naukowych Oksana Yevtukhova oraz główny księgowy Ludmyla Horbachova.

Przedstawicieli ukraińskiej uczelni przyjął w Sali Senackiej Collegium Novum prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn. W spotkaniu wzięli również udział kwestor UJ Teresa Kapcia oraz przedstawiciele wybranych jednostek UJ.

Prorektorzy obu uczelni wygłosili prezentacje, w których przedstawili najważniejsze informacje na temat swoich uniwersytetów. Zwrócono uwagę na trudną sytuację Państwowego Uniwersytetu Donieckiego, który wskutek działań wojennych na wschodzie Ukrainy przeniesiony został w 2014 r. z Doniecka do Winnicy.  Uczestnicy spotkania podzielili się informacjami i doświadczeniami z różnych dziedzin funkcjonowania uniwersytetu, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dotyczących zarządzania, finansów, współpracy międzynarodowej oraz kooperacji z otoczeniem biznesowym. Rozmawiano również o planach rozwoju współpracy naukowo-dydaktycznej, zwłaszcza w obszarze nauk filologicznych.

Celem wizyty delegacji w Polsce jest rozszerzenie kontaktów naukowych z polskim szkolnictwem wyższym, zapoznanie się z zasadami tworzenia budżetu i zasadami finansowo-administracyjnymi funkcjonowania uczelni, działalnością projektową i funkcjonowaniem płatnych studiów, nawiązanie współpracy i wymiana doświadczeń nt. funkcjonowania programów Erasmus+ i Horizon2020, poznanie zasad funkcjonowania wydziałów filologicznych oraz polskiego modelu autonomii wyższych uczelni, z uwzględnieniem studentów i pracowników naukowych.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau