O współpracy akademickiej UE z Azją Środkową

16 listopada 2016 r. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęła się międzynarodowa konferencja pt. Enhancing Cooperation in Higher Education between Central Asia Countries and the European Union, poświęcona współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego między Unią Europejską a państwami Azji Środkowej.

W otwarciu konferencji wzięli udział m.in. prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Juliusz Szymczak-Gałkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marek Ziółkowski oraz specjalny przedstawiciel Unii Europejskiej na państwa Azji Centralnej Peter Burian. Obecni byli również liczni przedstawiciele uczelni wyższych i ministerstw państw środkowoazjatyckich: Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu.

Na rozpoczęcie konferencji odczytany został list Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dr. Jarosława Gowina, który wyraził przekonanie, że konferencja przyczyni się do umocnienia dialogu i współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego pomiędzy reprezentowanymi na niej państwami i instytucjami. Wyraził również radość z faktu, że obrady odbywają się w Krakowie – mieście łączącym wielowiekową tradycję akademicką z nowoczesnością.

Witając uczestników na Uniwersytecie Jagiellońskim, prof. Stanisław Kistryn zaznaczył, że najstarsza uczelnia w Polsce jest najlepszym miejscem na taką konferencję, zarówno ze względu na jej historię, jak i współczesną pozycję i rolę. Wprowadzając obecnych w tematykę obrad, podkreślił m.in., że rozwój szkolnictwa wyższego odgrywa kluczową rolę w budowie nowoczesnych społeczeństw opartych na wiedzy.

Konferencja Enhancing Cooperation in Higher Education between Central Asia Countries and the European Union potrwa trzy dni. Pierwszy z nich poświęcony jest obecnej współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego między Unią Europejską a Azją Środkową. Tematem drugiego dnia obrad będą szczegółowe kwestie dotyczące tej kooperacji w kontekście potrzeb rynku pracy. Trzeciego dnia konferencji uczestnicy odbędą wizytę na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ, gdzie m.in. zapoznają się z działalnością wybranych jednostek Uniwersytetu.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau