IV Ogólnopolska Konferencja Kryminologiczna pt. "Przestępczość przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz interesom finansowym państwa"

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Kryminologii Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ we współpracy z Katedrą Kryminologii UJ. Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Prezydenta Miasta Krakowa. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało radio UJOT FM.

W pierwszym dniu konferencji 23 studentów oraz doktorantów reprezentujących 9 szkół wyższych z całej Polski wygłosiło łącznie 19 referatów w 4 panelach dotyczących różnych zagadnień związanych z tematem przewodnim konferencji.

Drugi dzień konferencji przeznaczony był na wystąpienia ekspertów. W pierwszym panelu Jakub Kościółek, reprezentujący Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL przedstawił przygotowane przez Stowarzyszenie publikacje przeznaczone dla polityków oraz dziennikarzy poruszające zagadnienie języka, jakiego powinny używać te dwie grupy w debacie publicznej. Kolejne wystąpienie wygłosił dr hab. Michał Rusinek z Katedry Teorii Literatury UJ, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, w którym omówił specyficzne cechy języka używanego w mowie nienawiści. Następnie Jan Dąbkowski, koordynator Kampanii Rady Europy „Bez nienawiści" w Polsce przedstawił podejmowane akcje edukacyjne, np. promocję podręcznika Rady Europy pt. "Zakładki. Przeciwdziałanie mowie nienawiści w sieci poprzez edukację o prawach człowieka".

Drugi panel, dotyczący ochrony interesów finansowych państwa w kontekście działalności przedsiębiorstw sektora paliwowego, rozpoczęło wystąpienie Zbigniewa Laska, dyrektora Biura Bezpieczeństwa PKN Orlen S.A., który przedstawił specyfikę ochrony bezpieczeństwa obrotu w przedsiębiorstwach o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa. Następnie Jacek Góra, zastępca dyrektora Departamentu Kontroli i Analiz Ekonomicznych Ministerstwa Finansów zaprezentował zagadnienia związane z przestępczością podatkową oraz jej wpływem na rynek paliw płynnych.

W trzecim panelu poruszono tematykę problematyczności przestępstw gospodarczych w kontekście postępowań sądowych. Jako pierwszy wystąpił dr hab. Janusz Raglewski, prof. UJ, adwokat, profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Karnego UJ, który przedstawił sposób regulacji przepadku rozszerzonego w polskim prawie karnym. Następnie dr hab. Adam Nita, prof. UJ, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oraz profesor nadzwyczajny w Zakładzie Prawa Finansowego UJ omówił zagadnienia związane z podatkami pośrednimi w kontekście orzecznictwa sądowego. Ostatnie wystąpienie wygłosił dr Mikołaj Iwański, reprezentujący Sąd Rejonowy w Tychach oraz Katedrę Prawa Karnego UJ, który poruszył kwestię wybranych problemów interpretacyjnych oraz dowodowych w sprawach z zakresu prawa karnego gospodarczego. Każde wystąpienie w poszczególnych panelach zakończone było dyskusją z udziałem publiczności, zaproszonych gości oraz prelegentów. Wszyscy eksperci otrzymali w podziękowaniu za swoje wystąpienia wydaną przez Koło Naukowe Kryminologii TBSP UJ monografię "Przestępczość przeciwko prawom własności intelektualnej".

Nad przygotowaniem konferencji oraz jej poziomem merytorycznym czuwali: kierownik Katedry Kryminologii UJ prof. dr hab. Krzysztof Krajewski oraz opiekun Koła Naukowego Kryminologii TBSP UJ dr hab. Wojciech Dadak, który to w swoim wystąpieniu końcowym podsumował najważniejsze zagadnienia poruszone przez uczestników w trakcie wydarzenia.

Organizatorzy planują wydanie monografii naukowej, w której znajdą się artykuły naukowe napisane przez prelegentów oraz ekspertów uczestniczących w wydarzeniu.

Tekst: Michał Powszedniak

Zdjęcia z przebiegu konferencji można obejrzeć na stronie www.kolo.kryminologii.wpia.uj.edu.pl/relacja-2017.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau