Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkanie zespołu projektu GENERA

Spotkanie zespołu projektu GENERA

31 maja i 1 czerwca 2017 odbyło się spotkanie zespołu projektu GENERA (Gender Equality Network in European Research Area), realizowanego w Instytucie Socjologii oraz przy współudziale Instytutu Fizyki UJ.

Projekt GENERA poświęcony jest wprowadzeniu, kontynuacji, monitorowaniu oraz poprawie realizacji polityki równości kobiet i mężczyzn w organizacjach prowadzących badania naukowe w dziedzinie fizyki. Głównym celem projektu jest wprowadzenie w ośrodkach naukowych i badawczych rozwiązań i programów wsparcia, które pozwoliłyby na jak najbardziej efektywne wykorzystanie potencjału aktywnych zawodowo kobiet fizyczek. Zadaniem projektu jest również diagnoza problemu niskiej reprezentacji kobiet w badaniach z dziedziny fizyki oraz dyscyplin pokrewnych, a także zaproponowanie odpowiednich programów i narzędzi służących osiągnięciu równowagi płci w nauce.  Programy te będą uwzględniać specyfikę poszczególnych organizacji oraz będą dostosowane do potrzeb zgłaszanych przez społeczności fizyczek i fizyków.

W spotkaniu w Krakowie wzięli udział badacze i badaczki reprezentujący europejskie jednostki naukowe realizujące projekt , w tym - obok UJ – DESY (Niemcy), KIT (Niemcy), INFN (Włochy), CNR (Włochy), NWO (Holandia), UNIGE (Szwajcaria), IFIN-HH (Rumunia), CNRS (Francja), Portia (Wielka Brytania) i Joanneum Research (Austria).  Z ramienia UJ w spotkaniu uczestniczyły dr Paulina Sekuła, dr Justyna Struzik, dr Ewa Krzaklewska Ewelina Ciaputa.

Pierwszego dnia uczestnicy spotkania obradowali w murach Collegium Maius UJ. Spotkanie rozpoczęło wystąpienie prorektora ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisława Kistryna, który powitał uczestników spotkania życząc im owocnych obrad, wypracowania skutecznych rozwiązań służących niwelowaniu nierówności w nauce oraz  deklarując wsparcie dla wszelkich działań podejmowanych w ramach realizowanych zadań projektowych.

W trakcie spotkania przedstawiono relacje z Dni Gender w Fizyce, które odbyły się w ośrodkach naukowych biorących udział w projekcie (INFN, Joanneum Research). Za jedne z najważniejszych narzędzi stosowanych podczas tego typu wydarzeń uznano te docierające do młodzieży i promujące równość płci wśród uczennic i uczniów. W wyniku dyskusji nad efektami Dni Gender w Fizyce ustalono, iż są one niezbędną platformą wymiany doświadczeń w zakresie rozwiązań służących realizacji równości kobiet i mężczyzn w nauce, ze szczególnym uwzględnieniem fizyki. Zarekomendowano, aby rozwiązania pojawiające się w ich trakcie zostały włączone do dokumentu (Toolbox) przygotowanego przez partnera niemieckiego (KIT), a w którym zebrane zostały dobre praktyki i narzędzia służące realizacji powyższego celu. Późniejsze obrady dotyczyły planów oraz sposobów wypracowania oraz promowania narzędzi monitorowania realizacji zasady równości płci w fizyce wśród instytucji partnerskich. Reprezentantki Uniwersytetu Jagiellońskiego w trakcie spotkania przedstawiły stan prac nad badaniami jakościowymi, których celem jest zdiagnozowanie najważniejszych kulturowych, strukturalnych, organizacyjnych oraz politycznych barier pojawiających się w trakcie rozwoju ścieżek naukowych fizyczek i fizyków, jak i poznanie dobrych rozwiązań na ich pokonanie. Dyskutowano wyzwania metodologiczne stojące przed prowadzeniem badań jakościowych wśród fizyków i fizyczek, a także wypracowano wspólnie plan analizy i kolejne kroki związane z badaniem.

Gościem specjalnym spotkania była Aurélie Notebaert, studentka KU Leuven, która zaprezentowała wstępne wyniki badań krytycznych nad metodami i konsekwencjami stosowania zasady "gender mainstreaming" w projektach realizowanych w Komisji Europejskiej. Wystąpienie stało się okazją do wymiany  opinii nt. skuteczności rozwiązań na rzecz równości płci wdrażanych przez Unię Europejską i sposobami ich udoskonalenia. Dyskutowano m.in. nad koniecznością nadania obligatoryjnego charakteru rozwiązaniom wprowadzającym równość płci w nauce, a także możliwością rozszerzenia pojęcia równości płci o inne przesłanki, a tym samym uwzględniania intersekcjonalnego wymiaru doświadczanej dyskryminacji czy nierówności.

Drugiego dnia uczestnicy spotkania przenieśli się na Kampus 600-lecia Odnowienia UJ, gdzie gościła ich społeczność Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Dziekan wydziału prof. Ewa Gudowska-Nowak przywitała gości życząc im inspirującej atmosfery. Zwróciła też uwagę na wyzwania związane z podwójnymi karierami naukowymi, które na gruncie fizyki ilustrują małżeństwa Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie oraz Milevy Marić i Alberta Einsteina.

Po oficjalnym przywitaniu reprezentantka instytucji partnerskiej z Niemiec zdała relację ze szkolenia dla menadżerów implementacyjnych (Implementation Menagers), które odbyło się na początku maja b.r. w Monachium oraz przedstawiła proces prac nad "narzędziownikiem" (toolbox). Partnerzy z Wielkiej Brytanii przedstawili z kolei plany związane z rozpowszechnieniem efektów projektu oraz organizacją szkoleń dla liderów instytucji biorących udział w projekcie oraz dla osób zainteresowanych wspieraniem równości płci w Europejskiej Sieci Badawczej. Obecni na spotkaniu badacze i badaczki pracowali również nad wprowadzeniem zmian w dokumencie podsumowującym stan badań i dobrych praktyk w zakresie równości płci w nauce, przygotowany przez pracowniczki Instytutu Socjologii UJ. Spotkanie zamknęła debata nad wspólnymi standardami dla zapewnienia równości płci w fizyce, które byłyby swoistym „drogowskazem” zarówno dla obecnych instytucji partnerskich, jak i inicjatyw dołączających do grona instytucji realizujących zasadę równości płci w przyszłości.

Kolejne spotkanie zespołu projektu GENERA odbędzie się w październiku b.r., a jego gospodarzem będzie Instituto de Astrofísica de Canarias.

materiały organizatorów

Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron