Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Forum polsko-koreańskie na Uniwersytecie Jagiellońskim

Forum polsko-koreańskie na Uniwersytecie Jagiellońskim

22 czerwca 2017 r. w Sali Senackiej Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Korea Forum Seminar”, poświęcone polskim doświadczeniom w dziedzinie transformacji ustrojowej i ich potencjalnym implikacjom dla Półwyspu Koreańskiego.

Seminarium zorganizowane zostało Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ we współpracy z Ambasadą Republiki Korei w Polsce.

Uczestników powitał pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji prof. Adam Jelonek. Następnie głos zabrali rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz ambasador Republiki Korei w Polsce Sung-joo Choi. W powitalnym wystąpieniu, rektor podkreślił wagę współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a Koreą i wyraził przekonanie, że rozpoczynające się seminarium będzie ważnym krokiem w stronę dalszego rozwoju tego partnerstwa.  

Ambasador Sung-joo Choi pokrótce zaprezentował cel Korean Forum, którym jest organizowanie seminariów na różne tematy dotyczące Polski, Korei i współpracy polsko-koreańskiej oraz prowadzenie dyskusji na tematy istotne dla obu stron. Zwrócił uwagę na podobieństwo historyczne pomiędzy dwoma krajami: doświadczenie utraty niepodległości i zagrożenia zewnętrznego, wyrażając przy tym przekonanie, że sukces polskiej transformacji może stanowić dla Korei źródło cennych wskazówek w drodze do ponownego zjednoczenia półwyspu i jego integracji w jeden organizm polityczny, funkcjonujący w oparciu o zasady demokracji i gospodarki rynkowej.

Następnie prelekcję wstępną wygłosił konsul honorowy Republiki Korei we Wrocławiu Tomasz Szpikowski. Zaprezentował on pokrótce dynamicznie rozwijającą się współpracę polsko-koreańską, zarówno na przykładzie Wrocławia, jak i w skali ogólnokrajowej. W kontekście tematu seminarium, podkreślił on rolę solidarności i przebaczenia w pojednaniu między ludźmi i narodami, podkreślając paralelę pomiędzy historycznymi słowami z listu biskupów polskich do niemieckich „przebaczamy i prosimy o wybaczenie”, a wypowiedziami koreańskiego noblisty, prezydenta Kim-Dae-junga, który podkreślał rolę przebaczenia w potencjalnym zjednoczeniu Półwyspu Koreańskiego.

Główną część seminarium stanowiły dwie sesje tematyczne poświęcone różnym dziedzinom, w których polskie doświadczenia mogą okazać się pomocne dla Korei. Pierwsza z nich dotyczyła reform polityczno-militarnych, druga zaś lustracji, postrzeganej z perspektywy sprawiedliwości okresu przejściowego (ang. transitional justice). W dyskusjach uczestniczył m.in. były minister obrony narodowej RP dr Janusz Onyszkiewicz.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron