Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ruszyła 48. Szkoła Letnia Języka i Kultury Polskiej

Ruszyła 48. Szkoła Letnia Języka i Kultury Polskiej

3 lipca 2017 r. w auli Collegium Novum UJ odbyła się inauguracja 48. Szkoły Letniej Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ceremonii uczestniczyło ok. 200 studentów z 25 krajów świata.

Uczestników przywitał Dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UJ dr hab. Waldemar Martyniuk. Następnie oficjalnego otwarcia szkoły dokonał rektor UJ prof. Wojciech Nowak. W krótkiej przemowie powitalnej życzył on uczestnikom miło i owocnie spędzonego czasu oraz wyraził nadzieję, że wielu z nich po zakończeniu kursu wróci na Uniwersytet Jagielloński.

Ważną część wydarzenia stanowił wykład inauguracyjny pt. „The Concept of Social and Cultural Trauma. Its Relevance for the Case of Poland” , który wygłosił socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Sztompka. Wprowadzając zebranych w omawianą tematykę, przedstawił on pokrótce historię pojęcia traumy, które z nauk medycznych przeniknęło najpierw do psychologii, później zaś do nauk społecznych. Następnie prof. Sztompka scharakteryzował traumę jako zjawisko socjologiczne, które jako proces i fakt społeczny zachodzi w przestrzeni międzyludzkiej. Poświęcił przy tym uwagę m.in. takim kwestiom, jak zmiany, będące przyczyną zbiorowej traumy, a także jej ofiary i symptomy.

Druga część wykładu poświęcona była zjawisku traumy społecznej i kulturowej obserwowanej w ostatnim czasie na polskim gruncie, związanej z trzema doniosłymi wydarzeniami: transformacją ustrojową po roku 1989, katastrofą smoleńską w 2010 roku oraz zmianą na scenie politycznej, która nastąpiła w roku 2015.

We wszystkich kursach tegorocznej Szkoły Letniej Języka i Kultury Polskiej UJ uczestniczy blisko 400 osób, z czego nieco ponad połowa pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Wyjątkowo duża grupa, licząca 32 studentów, przybyła z Hongkongu (Hong Kong University of Science and Technology). Uczestnikami tegorocznej szkoły są także m.in. przybysze z pozostałej części Chin, z Ukrainy, Australii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec, Francji, Indii, Rosji, Szwajcarii, Kamerunu, Korei, Izraela i Zimbabwe.

W ramach programów cztero-, sześcio- i trzytygodniowych Szkoła oferuje intensywną naukę języka polskiego oraz 12 kursów tematycznych w języku polskim i angielskim, z takich dziedzin jak historia, sztuka, literatura, gramatyka oraz Żydzi w Polsce. Zajęciom dydaktycznym towarzyszy bogaty program turystyczny i kulturalny.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron