Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Fenomen papieża Franciszka

Fenomen papieża Franciszka

Organizacja międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej fenomenowi papieża Franciszka „Media-Kultura-Komunikacja", połączyła różnych ludzi, różne instytucje i różne spojrzenia na rzeczywistość. Przygotowały ją wspólnie Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Naczelna Rada Adwokacka. Spotkanie, które odbyło się 26 października br. w auli Collegium Novum UJ, było próbą refleksji naukowej nad fenomenem Jorge Mario Bergoglio, człowieka, który swoim sposobem bycia ujął miliony wierzących i niewierzących na całym świecie.

– Będziemy rozmawiać i dyskutować o dialogu, komunikacji i o mediach. To problematyka nie tylko aktualna, ale bardzo istotna w Polsce, Europie i na świecie, teraz, kiedy wszyscy tego dialogu tak potrzebują – mówił do zebranych w auli Collegium Novum rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio uważa, że w komunikacji papieża Franciszka to zwłaszcza język był i jest w centrum zainteresowania uczonych i semiologów, ponieważ jest w nim dużo elementów nowych, pełnych prawdziwej i autorskiej innowacji. – Różnorodność, świeżość, a nawet niepowtarzalność języka stanowi wartość dodaną komunikacji, której obce są przeszkody w dotarciu do wyznaczonego celu – tłumaczył.  Jak wiadomo, to komunikacja jest jednym z sektorów, w którym dokonują się właśnie reformy papieża Bergoglio. – Oczekiwania są wielkie. Ale jednakowo silna jest nadzieja, że cały kształt komunikacji kościelnej, a w szczególności Stolicy Apostolskiej, będzie coraz lepiej dostawał do nowych czasów i nowych wyzwań – zauważył abp Salvatore Pennacchio.

Wśród osób występujących podczas konferencji byli między innymi: kardynał Stanisław Dziwisz, prof. Szewach Weiss, o. prof. Jan Kłoczowski, ks. dr Adam Boniecki, ks. prof. Wojciech Misztal, ks. dr hab. Robert Nęcek, dr hab. Krzysztof Gurba, adw. Stanisław Kłys, a także naukowcy z Uniwersytetów: Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Warmińsko-Mazurskiego i Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie oraz dziennikarze z prasy i telewizji. Uniwersytet Jagielloński reprezentowali: prof. Jacek Popiel, prof. Teresa Sasińska-Klas i prof. Piotr Sztompka. Ten ostatni w swoim odczycie zatytułowanym „Autentyczność przekazu w komunikacji międzyludzkiej: tajemnica papieża Franciszka” mówił: –Żyjemy w pozornej, udawanej rzeczywistości. Spotykamy się nieustannie z hipokryzją, dwulicowością i cynizmem. W odniesieniu do elity politycznej decyduje marketing polityczny i polityka wizerunkowa. W kulturze panuje kult sztucznie kreowanych celebrytów, którzy znani są tylko z tego, że są znani. W życiu codziennym modna jest pozorowana, wyreżyserowana autentyczność, tak zwany luz obyczajowy, nieformalne bratanie się i swoboda języka. Na tym tle na Stolicę Piotrową przychodzi na wskroś autentyczny Jorge Mario Bergoglio. Nic dziwnego, że od razu podbija świat”. 

Wieczorem, po zakończeniu częsci naukowej konferencji, uczestnicy wydarzenia wzięli udział w koncercie ku czci papieża Franciszka, który w auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowała Naczelna Rada Adwokacka.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron