Bez bólu do zdrowia – III Forum Seniora w Auditorium Maximum UJ

17 kwietnia 2018 roku odbyło się III Forum Seniora. Tegoroczna edycja poświęcona była tematowi „Bez Bólu do Zdrowia. Najnowsze Osiągnięcia Medycyny”. Spotkanie zorganizowane zostało wspólnie przez Dziennik Polski, Uniwersytet Jagielloński, Województwo Małopolskie oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

Licznie zgromadzonych uczestników przywitał redaktor naczelny Dziennika Polskiego Marek Kęskrawiec. Zwrócił on uwagę, że o ile postęp medycyny przedłuża życie, to znacznie większe wyzwanie stanowi utrzymanie wysokiego komfortu życia u starszych osób. - Celem naszych spotkań jest to, żeby ten komfort życia wzrastał – podkreślił.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak wyraził w swoim wystąpieniu zadowolenie z ogromnego zainteresowania, jakim cieszy się Forum Seniora, czego dowodem jest wypełniona po brzegi sala. Nawiązując do własnego doświadczenia lekarskiego, rektor powiedział, że nie jest możliwe zdefiniowanie wieku starszego, ponieważ wraz z rozwojem medycyny jego granica stale się podnosi. Nawiązując do wypowiedzi przedmówcy, podkreślił rolę działań na rzecz zapewnienia wysokiej jakości życia osób starszych, czego jednym z przejawów na UJ jest niezwykle owocna działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Następnie do zebranych zwrócił się wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak. Zaznaczył on, że długość życia w Małopolsce przekracza średnią ogólnokrajową, co wiąże się z dużą liczbą seniorów i tym samym doniosłą rolą polityki senioralnej. Zwrócił przy tym uwagę na konieczność współdziałania różnych podmiotów na rzecz poprawy jakości życia seniorów - szpitali, organizacji pozarządowych, regionalnych ośrodków polityki społecznej oraz samego społeczeństwa (np. poprzez budżet obywatelski). Wicemarszałek podkreślił przy tym rolę programów profilaktyki zdrowotnej seniorów i aktywizacji osób starszych, działalności domów pobytu i centrów wsparcia. Zaprezentował także powstający właśnie program Małopolski Tele-Anioł, zakładający stworzenie centrum kompleksowej tele-opieki dla 10 tysięcy osób niesamodzielnych.

Dalsza część spotkania poświęcona była problematyce medycznej, która, jak podkreślają organizatorzy, cieszy się co roku największym zainteresowaniem seniorów. Prelegenci - autorytety z różnych dziedzin medycyny – opowiedzieli zebranym m.in. o tym, jak należy dbać o serce, jak wygląda rehabilitacja w ramach NFZ, czym jest udar mózgu z perspektywy neurologicznej, jakie są metody leczenia narządów ruchu oraz dlaczego rehabilitacja jest taka ważna. Po każdym 30-minutowym wystąpieniu zarezerwowany był czas na zadawanie pytań.

Oficjalną część Forum Seniora zakończył występ artystyczny Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau