Na UJ otwarto konferencję poświęconą wybitnym współczesnym pisarzom rosyjskim

Druga międzynarodowa konferencja naukowa "Wybitni pisarze współczesnej literatury rosyjskiej" poświęcona została twórczości Jewgienija Wodołazkina. Pisarz obecny był w auli Collegium Novum, gdzie konferencję otworzył rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

- Literatura rosyjska, ta najwyższego lotu, pisarzy takich jak Dostojewski, Czechow , Gogol, ale także twórczość Bułata Okudżawy czy Włodzimierza Wysockiego, towarzyszyła mi przez okres całej mojej młodości. Porozumienie między naszymi narodami było wtedy bardzo słabe i niestety, w mojej opinii, wciąż pozostaje na tym poziomie - mówił rektor UJ. - Cieszę się z otwarcia tej konferencji. Dziękuję Państwu za trud nauczania, tłumaczenia i propagowania kultury rosyjskiej - kontynuował.

W konferencji, która potrwa do 19 maja udział bierze prawie stu gości m. in. z Armenii, Belgii, Gruzji, Chin, Rosji, Litwy, Ukrainy, Finlandii, Szwajcarii, Węgier, Francji, Niemiec, Włoch, USA, Izraela i Czech.

Podczas konferencji dyskutowane będą różne aspekty twórczości Jewgienija Wodołazkina, odrębność i wyjątkowość jego poetyki, języka i światopoglądu. Obecność tego znakomitego pisarza na konferencji daje szansę rozmowy o jego osiągnięciach naukowych i ich związkach z twórczością literacką. W programie konferencji zaplanowano także wieczór autorski z pisarzem.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau