Pomoc nieuleczalnie chorym tematem konferencji w Auditorium Maximum

9 czerwca o godzinie 8.30 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęła się konferencja „Opieka paliatywna i hospicyjna - medycyna, humanizm, wolontariat". W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. prorektorzy UJ prof. Andrzej Mania, prof. Maria Jolanta Flis i prof. Stanisław Kistryn, kwestor UJ Teresa Kapcia, wicewojewoda małopolski Wojciech Szczepanik oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie dr Jolanta Stokłosa.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania. W swoim wystąpieniu podkreślił ogromną wartość idei hospicyjnej i służącego jej realizacji wolontariatu:

- Nie ma lepszego przeżycia dla człowieka od tego, gdy wie, że może okazać komuś pomoc. Praca wolontaryjna jest pięknym działaniem. Daje satysfakcję pełną radości i nadziei. Myśląc o innych myślimy również o sobie, ale nie w egoistyczny sposób - powiedział.

Następnie wicewojewoda Wojciech Szczepanik odczytał list ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza, który z wielkim uznaniem odniósł się do idei konferencji. Krótką przemowę powitalną wygłosiła ponadto prezes hospicjum dr Jolanta Stokłosa.

Głównym celem konferencji jest przekazanie jej uczestnikom wiedzy na temat tego, czym jest medycyna paliatywna i jak ważną rolę odgrywa w opiece nad chorymi terminalnie. Podczas sesji specjaliści z różnych dziedzin związanych z medycyną paliatywną i opieką hospicyjną, praktycy w tych dziedzinach, w tym wolontariusze dzielą się swoją wiedzą, refleksjami oraz doświadczeniami, dotyczącymi szeroko rozumianej pomocy chorym u kresu życia. Konferencja stanowi jednocześnie zaproszenie do wszystkich osób dobrej woli, mogących i chcących włączyć się aktywnie w realizację idei wolontariatu. Nagrania audio z poszczególnych części konferencji oraz szczegółowy program dostępne są poniżej.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka Kamysza oraz rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie powstało w 1981 r., natomiast budynek hospicjum wzniesiono w latach 1990-96 dzięki ofiarności członków i przyjaciół towarzystwa. Placówka ta oferuje pomoc na oddziale dziennym, opiekę nad chorymi w domach, a także w ramach poradni medycyny paliatywnej i poradni obrzęku limfatycznego. Wspiera również rodziny w czasie opieki nad chorym i w okresie żałoby.

Zaproszenie i program

Sesja trzecia

Sesja czwarta i zakończenie

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024