marzec 2017

Czas rozpoczęcia: 12:00
Miejsce: Aula Collegium Novum
Uroczystość wręczenia Nagrody im. ks. Stanisława Musiała SJ

Wręczenie Nagrody laureatom wybranym spośród kandydatów nominowanych przez Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" odbędzie się 3 marca o godz. 12.00 w auli Collegium Novum. W tym roku nagrodzeni zostaną: Bella Szwarcman-Czarnota (za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej) oraz prof. Wacław Wierzbieniec (za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej).

Nagroda im. ks. Stanisława Musiała SJ - fundowana przez rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydenta Miasta Krakowa oraz krakowską Gminę Wyznaniową Żydowską - przyznawana jest w dwóch kategoriach: za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej oraz za działalność społeczną na rzecz tego dialogu i współpracy. Jej patronem jest zmarły 13 lat temu jezuita, ceniony publicysta, mądry, odważny i szlachetny duszpasterz, rzecznik dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz pojednania Polaków i Żydów.

Nagroda została ustanowiona w 2008 roku przez krakowski Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze". W ubiegłych latach jej laureatami byli: Jan Błoński, Miasto i Gmina Chmielnik, Joanna Tokarska-Bakir, Bogdan Białek, Bożena i Jerzy Wyrozumscy, Tomasz Pietrasiewicz i Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie, Anna Lebet-Minakowska, ks. Manfred Deselaers, Stefan Wilkanowicz, nieformalna Grupa Przyjaciół z Olkusza, prof. Stanisław Krajewski, Mirosław Skrzypczyk, ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel, Zofia Radzikowska a przed rokiem profesorowie Jan Małecki i Aleksander Skotnicki.