The Guild of European Research-Intensive Universities świętuje 1. rocznicę założenia

1 czerwca 2017 w Brukseli w Bibliotece Solvay rozpoczyna się międzynarodowe Forum The Guild "Research, Innovation and the Future of Europe". The Guild of European Research-Intensive Universities to międzynarodowa sieć współpracy zrzeszająca prestiżowe uniwersytety europejskie, a której Uniwersytet Jagielloński jest współzałożycielem i członkiem. Forum odbywa się dokładnie w 1. rocznicę ustanowienia sieci.

Forum gromadzi przedstawicieli środowiska akademickiego z Europy i świata (rektorów znakomitych uniwersytetów) oraz otoczenia politycznego (komisarzy europejskich, przedstawicieli Parlamentu Europejskiego). Spotkaniu przewodniczy Robert-Jan Smits (Dyrektor Generalny ds. Badań i Innowacji), Anneleen van Bossuyt (MEP – członek Parlamentu Europejskiego) i Janez Potočnik (były komisarz ds. Nauki i Badań (2004–2010) oraz Środowiska (2010–2014) . Uczestnicy wymieniają pomysły na kolejny program ramowy na rzecz badań i innowacji oraz dyskutują o rozwoju badań i innowacji z uwzględnieniem interesu społecznego. Ponadto rozważane są sposoby wzmocnienia: aktywności krajów o niższej skuteczności badawczej, współpracy badawczej i doskonałości naukowej.

2 czerwca w brukselskim biurze The Guild odbędzie się Walne Zgromadzenie (General Assembly) członków sieci, podczas którego kontynuowana będzie dyskusja nt. nowego programu ramowego FP9 oraz dokonany zostanie wybór nowych członków Zarządu.

Uczestnikami zarówno Forum The Guild, jak i General Assembly z ramienia UJ, są: prof. Stanisław Kistryn – prorektor ds. badań i funduszy strukturalnych oraz skarbnik i jeden z założycieli the Guild, prof. Dorota Malec – prorektor ds. rozwoju, prof. Andrzej Mania – kierownik Katedry Historii Dyplomacji i Polityki Międzynarodowej oraz dr hab. Andrzej Adamski – pełnomocnik rektora ds. innowacji.

Zdjęcia pochodzą z zeszłorocznego Forum The Guild.

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz