Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybitny lekarz i naukowiec doktorem honoris causa UJ

Wybitny lekarz i naukowiec doktorem honoris causa UJ

Profesor Hans-Rudolf Tinneberg z Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen odebrał 27 listopada br. w auli Collegium Maius tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niemiecki uczony jest cenionym w międzynarodowym środowisku badaczem związanym przede wszystkim z położnictwem i ginekologią. Od kilkunastu lat współpracuje z Katedrą Ginekologii i Położnictwa UJ CM.


Podczas poniedziałkowej uroczystości prof. Wojciech Nowak, rektor UJ, przypomniał szereg zasług prof. Hansa-Rudolfa Tinneberga, za które najstarsza polska uczelnia uhonorowała go najwyższą godnością akademicką. Wymienił badania nad diagnostyką wczesnej ciąży, opracowanie oryginalnej koncepcji powstawania endometriozy i wyjaśnienie mechanizmów implantacji komórek endometrialnych oraz ustalenie klasyfikacji endometriozy głęboko naciekającej. Rektor UJ wspomniał również o zasługach niemieckiego uczonego na rzecz ginekologii polskiej poprzez włączenie ośrodka krakowskiego do międzynarodowych badań nad wpływem środowiska człowieka na jego prokreację, propagowanie wspólnych osiągnięć naukowych i bardzo istotną pomoc merytoryczną oraz organizacyjną w stworzeniu Uniwersyteckiej Szkoły Endoskopii, w której kształcą się ginekolodzy i położnicy z całej Polski.

Sylwetkę, przebieg kariery i zasługi prof. Hansa-Rudolfa Tinneberga przedstawił w laudacji prof. Kazimierz Pityński. Zaakcentował wieloletnią współpracę uhonorowanego z Katedrą Ginekologii i Położnictwa UJ CM, którą kieruje. Za najważniejsze uznał wspólne osiągnięcia badań zależności między zanieczyszczeniem środowiska a reprodukcją, dzięki którym krakowski ośrodek dołączył do międzynarodowej sieci badań toksykologicznych.

- Profesor Hans-Rudolf Tinneberg szkolił pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum w technikach laparoskopowych znajdujących zastosowanie między innymi w leczeniu raka szyjki macicy i nowotworów endometrium. To dzięki niemu utworzona przy naszej katedrze szkoła endoskopii została bezpłatnie wyposażona w najlepszej jakości sprzęt. Co więcej, kilku naszych specjalistów przeszło szkolenie z zakresu raka piersi i endometriozy w klinice kierowanej przez profesora Tinneberga. Dzięki korzystnym warunkom finansowym mogli oni także bezpłatnie uczestniczyć w specjalistycznych kursach w Giessen, Zurychu czy Genewie - mówił prof. Antoni Basta.

Prof. Hans-Rudolf Tinneberg urodził się 4 września 1950 roku w Kilonii. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Chrystiana Albrechta w rodzinnym mieście. Tam też w 1978 roku doktoryzował się. Stopień doktora habilitowanego za badania z zakresu medycyny rozrodu uzyskał na Uniwersytecie w Tybyndze 10 lat później. Od 1995 roku jest profesorem nadzwyczajnym, a od 2002 roku profesorem zwyczajnym. Jego dorobek naukowy jest skoncentrowany na trzech głównych nurtach badawczych: endometriozie, medycynie rozrodu oraz chirurgii endoskopowej, której jest jednym z pionierów. Pracując wspólnie z profesorami Kurtem Semmem (nazywanym ojcem endoskopii ginekologicznej) i Liselotte Mettler, walnie przyczynił się do rozwoju tej dziedziny. Wprowadził do użytku sprzęt własnej konstrukcji, na który uzyskał europejski patent. Do jego oryginalnych osiągnięć badawczych należy też zaliczyć cykl prac dotyczących wykrycia i scharakteryzowania czynnika wczesnej ciąży oraz wpływu zanieczyszczenia środowiska na proces rozrodu.

Dorobek naukowy prof. Hansa-Rudolfa Tinneberga obejmuje niemal 200 publikacji. W większości są to prace oryginalne i eksperymentalne, które zostały opublikowane w renomowanych czasopismach naukowych z listy filadelfijskiej i są szeroko cytowane przez innych autorów. Posiada również olbrzymie doświadczenie i osiągnięcia w zakresie szkolenia młodych kadr w aspekcie zawodowym i naukowym. Jest członkiem wielu niemieckich i międzynarodowych towarzystw naukowych oraz licznych redakcji czasopism. W 2009 roku został honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Obecnie pełni funkcję kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ

Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron