Całe życie dla nauki i uniwersytetu

7 lutego 2018 r. odbyła się uroczystość przyznania odznaki Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego dwojgu wybitnym profesorom: Urszuli Marcie Doleżal i Tadeuszowi Cichockiemu. Decyzję o ich uhonorowaniu podjął wcześniej Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego na wniosek Kolegium Rektorskiego oraz Rady Wydziału Lekarskiego.

Zebranych przywitał w murach Collegium Maius rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak. Znaleźli się wśród nich m.in. członkowie władz UJ, dziekani wydziałów, przedstawiciele innych prestiżowych instytucji i gremiów naukowych, w tym prof. Andrzej Białas, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, a także bliscy i przyjaciele obojga odznaczonych. Otwierając uroczystość, rektor podkreślił, że nagrodzeni są osobami, które całe swoje życie związały z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Zasługi prof. Urszuli Marty Doleżal przypomniał w laudacji prof. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum. Wśród tych dokonań, podkreślono zwłaszcza energiczną i pełną poświęcenia działalność odznaczonej w Stowarzyszeniu Absolwentów UJ, która przyczyniła się do tworzenia międzypokoleniowych relacji między wychowankami krakowskiej Almae Matris, jej zaangażowanie na rzecz studentów i doktorantów z rodzin repatrianckich, a także wspieranie Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ. Na szczególną uwagę zasługuje w tym kontekście fundusz stypendialny Ad Polonos, utworzony niedawno dzięki hojnej donacji prof. Doleżal w celu pomocy zdolnym studentom i doktorantom z rodzin repatrianckich z terenów Armenii, Gruzji, Kazachstanu, Litwy, Rosji i Ukrainy, stanowiący jednocześnie hołd dla pamięci małżonka laureatki prof. Mariana Doleżala. Podkreślono także bogaty dorobek naukowy odznaczonej w dziedzinie mikrobiologii oraz jej szeroko zakrojoną działalność organizacyjną i społeczną, również w instytucjach pozauczelnianych.

Dziękując za wyróżnienie, prof. Doleżal podkreśliła, że odznaka stanowi dla niej przede wszystkim docenienie wartości i idei, którym służyła i których była jedynie „realizatorką, wykonawczynią.”

Laudację na cześć prof. Tadeusza Cichockiego wygłosił prof. Jan Litwin z Wydziału Lekarskiego UJ. Wymieniając zasługi nagrodzonego,  przypomniano m.in. o jego roli w wypracowaniu bardzo wysokiego poziomu naukowego i dydaktycznego Wydziału Lekarskiego, zarówno poprzez działalność naukowo-dydaktyczną, zwłaszcza w obszarze histologii, jak i uczestnictwo we władzach wydziału i uczelni. Podkreślono także, że jako rektor ówczesnej Akademii Medycznej, przeprowadził ją przez trudny okres zmian ustrojowych i istotnie przyczynił się do tego, że po ponownym połączeniu z Uniwersytetem Jagiellońskim, Collegium Medicum stało się czołową uczelnią medyczną w Polsce. Zaznaczono przy tym szczególne zasługi prof. Cichockiego w dziedzinie rozwoju i usprawnienia kształcenia doktorantów, co zaowocowało znacznym wzrostem liczby wywodzących się z UJ lekarzy prowadzących działalność naukową na międzynarodowym poziomie. Powołując się na opinie studentów, prof. Litwin określił prof. Cichockiego mianem „wzorca profesora UJ starej daty”, w najlepszym tego słowa znaczeniu.

W swoim wystąpieniu, zawierającym liczne osobiste wspomnienia i refleksje oraz odwołania do klasyków literatury i filozofii, prof. Cichocki podziękował zwłaszcza swoim współpracownikom, rodzinie, a także mistrzom i autorytetom, którym zawdzięcza zarówno zdobytą wiedzę, jak i wyznawane wartości.

Po oficjalnej części uroczystości uczestnicy udali się do Stuby Communis, gdzie wzniesiony został toast za pomyślność uhonorowanych.

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz