Wizyta Rzecznika Praw Obywatelskich na UJ

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar gościł 12 października w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Najpierw odwiedził Dział ds. Osób Niepełnosprawnych, wieczorem zaś poprowadził debatę w Auditorium Maximum.

W DON UJ zapoznał się ze standardami wsparcia edukacyjnego w naszej uczelni oraz zwiedził nową siedzibę jednostki w Collegium Paderevianum II wraz z całym nowoczesnym zapleczem technologicznym. Rzecznika powitali prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorota Malec oraz kierownik DON UJ Ireneusz Białek.

Po zapoznaniu się z zespołem DON i jego zadaniami, RPO wziął udział w dyskusji o upowszechnianiu idei wyrównywania szans edukacyjnych dla osób z różnorodnymi niepełnosprawnościami na polskich uczelniach. Podczas spotkania przedstawione zostały zasady umożliwiające realizację tej idei w praktyce wraz z rolą doradcy edukacyjnego. W spotkaniu nie zabrakło też głosu przedstawicieli społeczności studenckiej. W tej części wizyty wzięła również udział prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego ds. komunikacji i współpracy, a jednocześnie przewodnicząca Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Janina Filek.

Poźnym popołudniem dr Adam Bodnar poprowadził w Auditorium Maximum UJ debatę "Wolność osobista w świetle art. 41 Konstytucji RP". W debacie udział wzięli: prof. Justyna Miklaszewska (Zakład Historii Filozofii UJ), prof. Wiesław Gumuła (Instytut Socjologii UJ) oraz były prezes Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll. Dyskutanci zastanawiali się m.in nad tym jak daleko sięgają gwarancje wolności, i czy wolność da sie wycenić.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim