Burmistrz Jassów z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

26 kwietnia 2018 r. Uniwersytet Jagielloński odwiedziła delegacja rumuńska, której przewodniczył burmistrz miasta Jassy Mihai Chirica. Gościa przyjęła w Collegium Novum prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorota Malec.

Liczące około 300 tysięcy mieszkańców Jassy to drugie pod względem wielkości miasto w Rumunii. Jego historia sięga XIV wieku. Położone w północno-wschodniej części kraju, stanowi ważny ośrodek uniwersytecki i kulturalny, będąc m.in. siedzibą Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuzy – najstarszej rumuńskiej uczelni wyższej. W mieście studiuje ok. 60 tys. studentów.

W trakcie spotkania w Collegium Novum, w którym ze strony UJ wzięła udział również kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Dorota Maciejowska, rozmawiano m.in. o współpracy pomiędzy UJ a uczelniami w Jassach, która szczególnie intensywnie rozwija się w dziedzinie nauk filologicznych, w tym również kooperacji w ramach sieci międzynarodowych, takich jak Coimbra, czy też Utrecht Network. Zwrócono przy tym uwagę na wspólne doświadczenia Polski i Rumunii oraz związki historyczne pomiędzy tymi krajami, w tym zwłaszcza imigrację Polaków do Rumunii po wybuchu II Wojny Światowej. Jak podkreśliła prof. Dorota Malec, ta wspólnota historyczna stanowi znakomitą podstawę do dalszego rozwoju wzajemnej współpracy akademickiej, której perspektywy zostały pokrótce omówione przez uczestników spotkania.

Mihai Chirica przebywa w Krakowie w dniach 26-27 kwietnia w charakterze gościa specjalnego IV edycji Europejskiego Kongresu Samorządów.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim