Wydarzenia kulturalne

Wernisaż wystawy "Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum"
wydarzenie kulturalne

Wernisaż wystawy "Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum"

18.03.2021
Po raz 25. rozpoczyna się Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, którego inaugurację jak zawsze poprzedza otwarcie wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej. Jubileuszowa ekspozycja poświęcona została w całości dziełom dwóch kompozytorów: Ludwiga van Beethovena, patrona festiwalu oraz Krzysztofa Pendereckiego, zmarłego przed niespełna rokiem najwybitniejszego polskiego kompozytora naszych czasów.
więcej o Wernisaż wystawy "Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum"
Po raz czwarty przyznano nagrody w konkursie Camera Jagellonica

Po raz czwarty przyznano nagrody w konkursie Camera Jagellonica

19.11.2020
Za nami kolejna, czwarta już edycja konkursu fotograficznego Camera Jagellonica. Ze względu na otaczającą nas rzeczywistość była to edycja wyjątkowa, w której autorzy mogli przedstawić swoje zdjęcia w specjalnej kategorii "Świat w czasie pandemii", a ogłoszenie wyników odbyło się w formie zdalnej.
więcej o Po raz czwarty przyznano nagrody w konkursie Camera Jagellonica
Świat kompozytorskich szkiców i autografów w Bibliotece Jagiellońskiej

Świat kompozytorskich szkiców i autografów w Bibliotece Jagiellońskiej

09.10.2020
Szkicowniki do "Eroiki", IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, autografy jego VII Symfonii, koncertu fortepianowego Es-dur, kwartetu smyczkowego Es-dur oraz wiele innych, cennych rękopisów muzycznych, nie tylko Beethovena, można oglądać w Bibliotece Jagiellońskiej.
więcej o Świat kompozytorskich szkiców i autografów w Bibliotece Jagiellońskiej
Ekspozycja dotycząca Sonderaktion Krakau na wystawie w MOCAK-u

Ekspozycja dotycząca Sonderaktion Krakau na wystawie w MOCAK-u

25.10.2019
Tegoroczne uroczystości upamiętniające Aktion gegen Universitäts-Professoren, znanej powszechnie jako Sonderaktion Krakau, będą miały szczególny charakter ze względu na przypadającą 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Program obchodów został poszerzony m. in. o wystawę "II wojna światowa – dramat, symbol, trauma", której wernisaż odbył się 24 października w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
więcej o Ekspozycja dotycząca Sonderaktion Krakau na wystawie w MOCAK-u
Otwarcie wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej

Otwarcie wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej

01.04.2019
Rektor UJ prof. Wojciech Nowak, Elżbieta Penderecka, dyrektor generalna Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena oraz dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk otworzyli 1 kwietnia wystawę manuskryptów muzycznych "Beethoven i pieśń romantyczna". Wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej od momentu pierwszej edycji, corocznie towarzyszy Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena.
więcej o Otwarcie wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej