Urolodzy z Prokocimia mogą endoskopowo usuwać kamienie moczowe

01.03.2018
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu (USD) można już endoskopowo leczyć kamicę moczową u małych pacjentów. Do placówki trafił laser holmowy dedykowany do procedur urologicznych. Zakup wartego prawie 120 tys. zł urządzenia był możliwy dzięki dotacji Ministerstwa Zdrowia. Pierwszy zabieg usunięcia kamieni z pęcherza moczowego wykonał dziś u 6-letniego chłopca zespół
prof. Rafała Chrzana, kierownika Oddziału Urologii USD.
więcej o Urolodzy z Prokocimia mogą endoskopowo usuwać kamienie moczowe
Stypendia Fulbrighta dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

01.03.2018
Rada Stypendiów Zagranicznych J. Williama Fulbrighta zaakceptowała listę osób nominowanych do stypendiów Fulbrighta z Polski na rok akademicki 2018/2019. W gronie zwycięzców znaleźli się studenci, doktoranci i nauczyciele akademiccy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy otrzymają stypendium finansujące pierwszy rok studiów graduate, zrealizują własne projekty badawcze lub badawczo-dydaktyczne w amerykańskich uczelniach.
więcej o Stypendia Fulbrighta dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ
Młodzi naukowcy z UJ CM spotkają się z noblistami

01.03.2018
Spotkania Laureatów Nagrody Nobla z młodymi naukowcami z całego świata odbywają się od 1951 roku. To okazja do międzypokoleniowej dyskusji o problemach, z którymi zmaga się współczesna nauka. W tym roku w tej grupie znajdzie się dwóch przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum - dr Mateusz K. Hołda oraz Adrian Chrobak.
więcej o Młodzi naukowcy z UJ CM spotkają się z noblistami
Resort nauki sfinansuje dwa uniwersyteckie projekty w ramach NPRH
osiągnięcie

Resort nauki sfinansuje dwa uniwersyteckie projekty w ramach NPRH

28.02.2018
"Edycja krytyczna Dzieł Stanisława Przybyszewskiego - serie A i B (utwory literackie)" i "Polska - Rosja w kulturze muzycznej XIX i I połowy XX wieku. Badania źródłowe i analiza zjawisk w sferze bilateralnych kontaktów artystycznych" - to projekty zgłoszone przez naukowców z Wydziału Historycznego UJ i Wydziału Polonistyki UJ, które zostaną zrealizowane w konkursie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) w ramach modułu Dziedzictwo narodowe.
więcej o Resort nauki sfinansuje dwa uniwersyteckie projekty w ramach NPRH
Granty na naukowe edycje dzieł Francesca Petrarki i Mykoły Chwylowego
osiągnięcie

Granty na naukowe edycje dzieł Francesca Petrarki i Mykoły Chwylowego

27.02.2018
Prof. Maria Maślanka-Soro i dr Iwona Boruszowska zostały laureatkami konkursu w ramach modułu Uniwersalia 2.2. Dzięki pracy badaczek z UJ do rąk polskich czytelników trafią naukowe wydania krytyczne łacińskiego traktatu Francesca Petrarki i pism Mykoły Chwylowego. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przeznaczy na ten cel ponad pół miliona złotych.
więcej o Granty na naukowe edycje dzieł Francesca Petrarki i Mykoły Chwylowego