Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Wiadomości UJ
Wiadomości UJ

Tadeusz Popiela profesorem honorowym Uniwersytetu Jagiellońskiego
2 czerwca, podczas uroczystego posiedzenia Senatu UJ w auli Collegium Novum, do grona profesorów honorowych najstarszej polskiej uczelni dołączył profesor Tadeusz Popiela - jeden z najwybitniejszych polskich lekarzy, którego dorobek naukowy jest unikalny i przyczynił się do nowatorskich metod leczenia chirurgicznego wielu schorzeń układu pokarmowego. Ten znamienity uczony jest dopiero 21. osobą, której nadano ten tytuł.

KRASP reaguje na wypowiedzi i działania Przemysława Czarnka
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wyraziła stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi i działań ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Zdaniem autorów stanowiska ograniczają one konstytucyjnie gwarantowane wolności prowadzenia badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników. Ponadto, działania te zagrażają autonomii polskich instytucji akademickich, prowadząc do podporządkowania ich interesom politycznym.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkał się z ambasadorem Ukrainy
Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce, złożył wizytę w Uniwersytecie Jagiellońskim. Towarzyszyli mu Wiaczesław Wojnarowśkyj, konsul generalny Ukrainy w Krakowie i Tamila Szutak, pierwsza sekretarz ambasady Ukrainy w RP. Dyplomata, po spotkaniu z rektorem UJ prof. Jackiem Popielem, odebrał w auli Collegium Novum Nagrodę "Człowieka Roku 2022" dla Milionów Ukraińców przyznaną przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP.

Startuje rekrutacja. Przyszli studenci mają do wyboru ponad 270 kierunków
1 czerwca w samo południe wystartuje rekrutacja na studia w roku akademickim 2023/2024. Najważniejsze informacje dotyczące oferty dydaktycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz szczegóły dotyczące kryteriów przyjęć, wymaganych dokumentów i terminów przedstawili dziś na konferencji prasowej rektor UJ prof. Jacek Popiel, prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian i kierownik Działu Rekrutacji na Studia UJ Kamil Gajęcki.

Ambasador Łotwy odwiedził Uniwersytet Jagielloński
2 czerwca Uniwersytet Jagielloński odwiedził ambasador Republiki Łotewskiej w Polsce Juris Poikāns w towarzystwie radczyni ambasady Ingi Ozoliņy. W imieniu rektora UJ gości przyjął w Collegium Novum prof. Piotr Jedynak, prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej.

Nowi doktorzy habilitowani w dyscyplinie nauki biologiczne
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przewodniczył uroczystym promocjom habilitacyjnym naukowców w dyscyplinie nauki biologiczne, które odbyły się we wtorek 30 maja w auli Collegium Maius UJ. 5 pracowników naukowych wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy.

Jarosław Józefowicz uhonorowany medalem "Plus ratio quam vis"
Prezes i dyrektor generalny Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych SA (TZMO) Jarosław Józefowicz otrzymał brązowy medal "Plus ratio quam vis". To cenne odznaczenie Uniwersytetu Jagiellońskiego jest wyróżnieniem dla jego szerokiej działalności zarówno biznesowej, społecznej, prozdrowotnej, jak i filantropijnej. Z wnioskiem o uhonorowanie wystąpił dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.

Profesor Jan Ostrowski otrzymał tytuł Małopolanina Roku 2022
Wieloletni pracownik naukowy Instytutu Historii Sztuki UJ i dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan Ostrowski oraz wybitny ekspert w zakresie bezpieczeństwa i obronności gen. Mieczysław Bieniek zostali Małopolaninami Roku 2022. Uroczystość wręczenia tytułów, które przyznaje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, odbyła 31 maja w auli Collegium Novum.

Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki medyczne
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przewodniczył uroczystym promocjom habilitacyjnym naukowców w dyscyplinie nauki medyczne, które odbyły się we wtorek 30 maja w auli Collegium Maius UJ. 9 pracowników naukowych wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy.

UJ uczestniczy w rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii
W ubiegły poniedziałek pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska został podpisany list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie elektrochemicznego magazynowania energii. Dokument podpisali przedstawiciele spółek skarbu państwa oraz wybranych uczelni, w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego, który reprezentował prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski.

Linia CIRI w uniwersyteckim synchrotronie ma nowy mikroskop
Firma Photothermal Spectroscopy Corp (PSC) zakończyła instalację mikroskopu mIRage-LS, Submicron Multimodal (IR+Raman+FL) na linii badawczej Chemical InfraRed Imaging (CIRI) w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Urządzenie oferuje obrazowanie submikronowe i spektroskopię IR + Raman w połączeniu z możliwością obrazowania fluorescencji w szerokim polu.

Naukowcy z zagranicy będą prowadzić swoje badania na UJ
9 projektów z łącznym budżetem 9 milionów złotych zrealizują badacze, którzy przyjadą do Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach konkursu POLONEZ BIS 3. Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki 3. i jednocześnie ostatniej jego odsłony. Nagrodzeni naukowcy wcześniej pracowali m.in. na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie w Tartu czy w Instytucie Psycholingwistyki im. Maxa Plancka.

Praca chemików z UJ na łamach międzynarodowego czasopisma
W czasopiśmie "Chemical Communications" opublikowany został artykuł naukowy autorstwa członków, działającej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Grupy Wielofunkcyjnych Materiałów Luminescencyjnych - dr. Roberta Jankowskiego, Macieja Wyczesanego oraz dr. hab. Szymona Chorążego, prof. UJ. W pracy opisano wielofunkcyjne luminescencyjne nanomagnesy oparte na kompleksach lantanowców.

Aterektomia orbitalna już w ofercie Szpitala Uniwersyteckiego
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie po raz pierwszy w Małopolsce oraz drugi raz w kraju wykonano zabieg aterektomii orbitalnej tętnic obwodowych. Skład zespołu operacyjnego tworzyli m.in. specjaliści z Oddziału Klinicznego Chirurgii Naczyniowej - dr med. Katarzyna Zbierska-Rubinkiewicz oraz dr med. Jerzy Krzywoń.

Ostatni dzień obrad w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego
Program trzeciego dnia, który zamyka krakowskie ogniwo naukowego przedsięwzięcia organizowanego dla uczczenia 550. Rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, wypełniły ponownie debaty polskich i zagranicznych ekspertów z dziedziny filozofii i ekonomii.

Noblistka z dziedziny chemii otrzymała tytuł doktora honoris causa UJ
Profesor Ada Yonath, której za pionierskie prace nad strukturą i funkcją rybosomów przyznano w 2009 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, otrzymała w piątek 26 maja tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak wskazał w laudacji prof. Kazimierz Strzałka, jej karierę naukową można porównać do amerykańskiego snu o sukcesie, w którym i pucybut może zostać milionerem.

Mądre Książki Roku nagrodzone. Poznaliśmy wszystkich zwycięzców
"Pozaziemskie oceany. Poszukiwanie życia w głębinach kosmosu" Kevina Petera Handa oraz "Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce" Łucji Malec-Kornajew zostały wybrane Mądrymi Książkami Roku 2022. Zwycięzców 8. edycji prestiżowego konkursu - organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński oraz portal Mądre Książki - ogłoszono 25 maja podczas trwającego właśnie Copernicus Festival.

Drugi dzień obrad Światowego Kongresu Kopernikańskiego
W trakcie drugiego dnia kongresu zainteresowani mogli wziąć udział w sumie w ośmiu panelach dyskusyjnych zorganizowanych w obu częściach wydarzenia - filozoficznej i ekonomicznej. W każdej części odbyły się cztery spotkania. W części wspólnej z wykładem wystąpił prof. Mirosław Bochenek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Uniwersytet Jagielloński odwiedziła ambasador Kanady w Polsce
24 maja gościem Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ była Catherine Godin, nowo powołana ambasador Kanady w Polsce. Po stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego w spotkaniu wzięły udział m.in. prof. Dorota Malec, prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej oraz dr hab. Dorota Pietrzyk-Reeves, prof. UJ, prodziekan ds. nauki i internacjonalizacji Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

W Auditorium Maximum UJ otwarto krakowską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego
Mikołaj Kopernik – imponujący różnorodnością zainteresowań człowiek renesansu, który aktywnie działał w obrębie wielu dziedzin życia i nauki, wybitny badacz należący do ścisłej światowej czołówki naukowców o ponadczasowym znaczeniu, urodził się w 1473 roku w Toruniu, studia rozpoczął w 1491 roku Krakowie, a na Warmii i w Olsztynie oddawał się przez 40 lat swojego życia szczytnej służbie krajowi. Trzy polskie ośrodki uniwersyteckie reprezentujące te miasta: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki PAN postanowiły uczcić 550. rocznicę urodzin genialnego naukowca organizując Światowy Kongres Kopernikański.