Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2024

20240510
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa "San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej"

Data: 10.05.2024 - 25.05.2024
Miejsce: sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej, al. Mickiewicza 22 (wejście od ul. Oleandry 3)
Kontakt: ujbj@uj.edu.pl
Witryna internetowa wydarzenia: //bj.uj.edu.pl
Wystawa "San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej"

Prezentowana ekspozycja jest wydarzeniem towarzyszącym obchodom 10-lecia powstania Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych i VII Kongresu Afrykanistów Polskich. Jest wspólnym przedsięwzięciem Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych, Biblioteki Jagiellońskiej oraz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, które w swoich zbiorach posiada znaczną kolekcję artefaktów afrykańskich.

Wystawa przedstawiająca życie codzienne i kulturę materialną grupy etnicznej Pigmejów Aka z Republiki Środkowoafrykańskańskiej oraz Sanów (Buszmenów) z Namibii, Botswany i Republiki Południowej Afryki ma przybliżyć zwiedzającym różne aspekty życia codziennego tych ludów, zarówno z perspektywy historycznej lat 30. XX w. (Sanowie), jak i współczesnej (Aka). Nieprzypadkowo te 2 kultury zostały ze sobą zestawione. Pigmeje i Buszmeni są bowiem zaliczani do tej samej archaicznej grupy ludów niskorosłych, uchodzą za jedne z najstarszych ludów świata, prowadzą koczowniczy tryb życia, zajmują się łowiectwem i zbieractwem. Mimo to nie posługują się wspólnym językiem, nie mają świadomości wspólnej historii oraz stanowią małe, odrębne społeczności. Przy czym Pigmeje zamieszkują tropikalny las równikowy, a Buszmeni obszary sawanny afrykańskiej (busz) w południowej części Afryki.

Na wystawie są prezentowane unikatowe obiekty i archiwalia związane z kulturą Sanów z kolekcji prof. Romana Stopy znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz zbiór prac prof. Stopy przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej, a także oryginalne pigmejskie przedmioty codziennego użytku wraz z autentycznym pigmejskim domkiem z prywatnych zbiorów Izabeli Cywy, która od ponad 10 lat pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej wśród Pigmejów Aka.

Wystawa jest częścią projektu „Interakcje i wpływy: badania afrykanistyczne w dialogu z otoczeniem społecznym i kulturalnym uczelni” realizowanego w ramach konkursu Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ na rozwój współpracy z otoczeniem zewnętrznym uczelni.


Sanowie (Buszmeni) z Pustyni Kalahari, Afryka Południowo-Zachodnia (obecna Namibia), 1935 r., MEK (III 20567 F)

Widok zawartości stron Widok zawartości stron