Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2024

20240511
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Multimedialna wystawa "Accelerating Science" zawitała do Krakowa

Data: 11.05.2024 - 26.05.2024
Miejsce: hala sportowa AGH, ul. Piastowska 26a
Witryna internetowa wydarzenia: //ifj.edu.pl/cern70pl
Multimedialna wystawa "<span lang='en'>Accelerating Science</span>" zawitała do Krakowa

Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek CERN, największy ośrodek badawczy fizyki cząstek na świecie, obchodzi w tym roku 70-lecie powstania. Z tej okazji w Krakowie będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę, która prezentuje zagadnienia związane z fizyką cząstek elementarnych. Współorganizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Jagielloński.

 

Na odwiedzających czekają 3 kapsuły, w których znajdują się m.in. strefa Big Bang, opowiadająca o historii wszechświata, strefa cząstek, w której zostanie pokazana budowa materii, obszar badawczy CERN-u, ukazujący, jak badane są cząstki w wielkim zderzaczu hadronów. Uczestników wystawy zachwycą też animacje, filmy wideo i media interaktywne przedstawiające historię wszechświata, cuda nauki i technologii. Jedną z atrakcji jest gabinet fizyki teoretycznej. Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych - przygotowany został dla nich na nich kącik edukacyjny.

Wydarzeniu towarzyszy szczególna ekspozycja "Polska w CERN", dzięki której uczestnicy zapoznają się z wkładem polskich przedsiębiorców, naukowców i wynalazców w rozwój i sukces Europejskiej Rady Badań Jądrowych.

CERN powstał niecałe 10 lat po zakończeniu II wojny światowej w celu odrodzenia nauki na najwyższym światowym poziomie po pożodze wojny, jaka dotknęła Europę. W krótkim czasie stał się światowym liderem w dziedzinie badań podstawowych odnosząc spektakularne sukcesy tak na polu naukowym, jak i jako centrum doskonałości, kształcenia kadr naukowo-technicznych i transferu technologii, ale również jako wzorzec prowadzenia badań naukowych dla pokoju z poszanowaniem różnorodności narodowej oraz odmienności kultur i religii. Pośród licznych przełomów jakie dokonały się w CERN warto wspomnieć choćby odkrycie słynnej cząstki Higgsa w 2012 roku, ale również opracowanie i nieodpłatne udostępnienie ludzkości protokołu www, bez którego już nie wyobrażamy sobie współczesnego świata.

Polscy naukowcy byli obecni w CERN już od końca lat 50., a w 1964 roku Polska, jako jedyny kraj tzw. bloku wschodniego, uzyskała status członka obserwatora w Radzie CERN. W 1991 r. stała się 16-tym członkiem tej organizacji i od tego czasu jesteśmy pełnoprawnym współgospodarzem największego na świecie laboratorium badań podstawowych w dziedzinie fizyki.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron