Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2024

20240525
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Uniwersytecki Test Coopera - edycja wiosenna

Data: 25.05.2024
Czas rozpoczęcia: 9:00
Miejsce: Stadion Lekkoatletyczny MOS Kraków "Zachód", Plac na Groblach 23, Kraków
Organizator: Uniwersytecki Klub Sportowy UJ
Uniwersytecki Test Coopera - edycja wiosenna

Uniwersytecki Klub Sportowy UJ serdecznie zaprasza środowisko akademickie Uniwersytetu Jagiellońskiego na organizowany przez Stowarzyszenie Sportowe Klub Sportowy Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Akademickim Związkiem Sportowym Kraków i Akademickim Związkiem Sportowym – Uniwersytecki Test Coopera - 12 minut biegu dla siebie!


Pierwszy bieg wystartuje o godzinie 9.00. Kolejne rozpoczynają się w odstępach 15-minutowych, ostatni o godz. 13.30. Biegi odbywają się przy pod warunkiem zgłoszenia się minimum 5 biegaczy.

Test Coopera:
Próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy VO2max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Co zrobić by dobrze przygotować się do Testu?:
Po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym.

Na wyznaczony sygnał zacznij bieg. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć. Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił – możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując.
Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do Twojej rzeczywistej wydolności. 

Tabele Test Coopera: zobacz.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron