MCB UJ z grantem na prace badawczo-rozwojowe nad COVID-19

Projekt "Analiza mikrobiomu jelitowego jako czynnika diagnostycznego, rokowniczego oraz terapeutycznego u chorych z COVID-19" zrealizuje konsorcjum naukowe na czele z Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ (MCB UJ). Prace dofinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach przedsięwzięcia "Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19".

Nowa inicjatywa NCBR była skierowana do szpitali jednoimiennych. O dofinansowanie mogły starać się wszystkie placówki tego typu, które prowadzą badania naukowe lub prace rozwojowe zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 oraz służące ochronie personelu i leczeniu COVID-19. Przedsięwzięcie nie miało formy tradycyjnego konkursu, ale dofinansowania przyznawanego na maksymalnie prostych zasadach. Taka forma pomocy była możliwa dzięki wejściu w życie rozwiązań przyjętych w tzw. drugiej tarczy antykryzysowej.

Jak poinformowało NCBR, na realizację programu przeznaczono 100 mln zł, z zastrzeżeniem zwiększenia tej kwoty. Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony był od 22 kwietnia do 31 maja br. Ostatecznie pozytywnie zaopiniowano 14 projektów.

Ponad 7,4 mln zł dofinansowania otrzymał m.in. wniosek zgłoszony przez konsorcjum naukowe, w skład którego wchodzą MCB UJ (lider) oraz Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie. Celem projektu jest analiza zmian składu i funkcji mikrobiomu jelitowego oraz korelacja ilościowa zakażenia, genotypu i fenotypu wirusa SARS-CoV-2 u pacjentów hospitalizowanych w stołecznej placówce medycznej. Przy użyciu technik bioinformatycznych oraz uczenia maszynowego określony zostanie związek między zmiennością mikrobiomu przewodu pokarmowego a rokowaniem i odpowiedzią na leczenie u tych chorych.

Efektem wspólnych prac MCB UJ i Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA będą biomarkery pozwalające na ocenę przebiegu choroby, rokowania oraz dobór optymalnej terapii dla pacjentów z COVID-19. Pozwoli to na szybszy powrót do zdrowia chorych, zmniejszenie śmiertelności oraz redukcję obciążenia systemu opieki zdrowotnej. Maksymalny okres realizacji projektu to 12 miesięcy.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM