CWUR 2023: Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią w Polsce

Poznaliśmy wyniki 12. edycji The Center for World University Rankings (CWUR). Uniwersytet Jagielloński pozostaje w nim najwyżej notowaną uczelnią z Polski. Na krajowym podium znalazły się jeszcze Uniwersytet Warszawski oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

CWUR jest tworzony w oparciu o 8 kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów.

W The Center for World University Rankings 2023 znalazło się ponad 2 tys. uczelni z całego świata spośród ponad 20,5 tys. Ocenianych. Zestawienie tradycyjnie zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce jest 8. Miejsca na podium zajęły kolejno Uniwersytet Harvarda, Instytut Techniczny w Massachusetts oraz Uniwersytet Stanforda. Na 4. i 5. miejscu znalazły się dwie brytyjskie uczelnie - Uniwersytet Cambridge i Uniwersytet Oksfordzki. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano Uniwersytet Princeton, Uniwersytet w Chicago, Uniwersytet Columbia, Uniwersytet Pensylwanii oraz Uniwersytet Yale.

W tym roku w rankingu ujęto 40 polskich ośrodków akademickich. Najwyżej - na 383. miejscu - sklasyfikowano Uniwersytet Jagielloński. Drugi jest Uniwersytet Warszawski (409.), trzecia Akademia Górniczo-Hutnicza (602.). W zestawieniu znalazły się jeszcze m.in. Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN (670.), Politechnika Warszawska (723.), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (815.), Narodowe Centrum Badań Jądrowych (819.), Uniwersytet Wrocławski (870.), Warszawski Uniwersytet Medyczny (896.) i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (899.).

Pełne wyniki The Center for World University Rankings są dostępne na stronie cwur.org.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum