Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymali akty nominacyjne

Prezydent Andrzej Duda nadał tytuły profesorskie 68 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. W gronie nominowanych znalazło się dwoje przedstawicieli społeczności Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uroczystość odbyła się 15 grudnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Nowo mianowani profesorowie z UJ to:

• Justyna Drukała - profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Kieruje Bankiem Komórek w Zakładzie Biologii Komórki na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Zajmuje się biologią komórek macierzystych, w szczególności hodowlą komórek naskórka ludzkiego do leczenia oparzeń i chronicznych owrzodzeń.
  • Adam Rycerz - profesor nauk ścisłych i przyrodniczych. Kierownik Zakładu Teorii Materii Skondensowanej i Nanofizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Do jego zainteresowań badawczych należą korelacje elektronowe w układach, bezmasowe fermiony Diraca w grafenie, stany splątane w fazie skondensowanej oraz nadprzewodnictwo wysokotemperaturowe.

Zgodnie z Ustawą o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, tytuł profesora nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wniosku Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Tytuł ten może być nadany osobie, która uzyskała stopień doktora habilitowanego, ma osiągnięcia naukowe lub artystyczne znacznie przekraczające wymagania stawiane w przewodzie habilitacyjnym, może także pochwalić się sukcesami dydaktycznymi, w tym w kształceniu kadry naukowej lub artystycznej.

Fot. Marek Borawski / KPRP

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim