Relacje z wykładów i konferencji

06.12.2023
W dniach 23-24 listopada 2023 na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się pierwsza edycja międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji zatytułowanej “Digital Authoring of the Berlin Collections in the Jagiellonian Library - Challenges and Perspectives”. Konferencję zorganizowano w ramach projektu flagowego “European Heritage in the Jagiellonian Library: Digital Authoring of the Berlin Collections. Core Facility (DiHeLib)”, w programie strategicznym Inicjatywa Doskonałości w UJ.
więcej o Pierwsza edycja międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji związanej z digitalizacją zbiorów berlińskich w Krakowie
Dramat lustracyjny prof. Franciszka Ziejki - spotkanie w Collegium Novum UJ

30.11.2023
Profesor honorowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym związany był przez całe swoje życie od czasów studiów, rektor tejże uczelni w latach 1999-2005, wybitny polski historyk literatury zmarł w Krakowie 19 lipca 2020 r. Ostatnie lata życia Franciszka Ziejki naznaczył przedłużający się proces lustracyjny, który podkopał jego zdrowie. Śmierć nadeszła kilka tygodni po tym, gdy sąd okręgowy w Krakowie ostatecznie orzekł, że zarzuty o współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL są nieprawdziwe.
więcej o Dramat lustracyjny prof. Franciszka Ziejki - spotkanie w Collegium Novum UJ
Gry planszowe - bawią czy uczą? A może jedno i drugie?

29.11.2023
22 listopada 2023, w przestrzeniach Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbyło się wydarzenie poświęcone grom planszowym i edukacji, które zgromadziło zarówno teoretyków, praktyków tworzenia gier, jak i naukowców prezentujących swoje własne prototypy.
więcej o Gry planszowe - bawią czy uczą? A może jedno i drugie?
Kolejne Szybkie Randki Naukowo-Dziennikarskie za nami

24.11.2023
23 listopada w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ odbyła się kolejna edycja szkoleń Ars Mollis połączonych z inicjatywą Szybkie Randki Naukowo-Dziennikarskie, która realizowana jest wspólnie ze Stowarzyszeniem Rzecznicy Nauki. Szkolenie z wystąpień medialnych oraz z umiejętności miękkich w komunikacji naukowej prowadzone było przez ekspertki ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki - dr inż. Marcelinę Jureczko oraz dr inż. Natalię Schmidt-Polończyk.
więcej o Kolejne Szybkie Randki Naukowo-Dziennikarskie za nami
Meksykańskie skarby na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej
relacja

Meksykańskie skarby na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej

22.11.2023
Biblioteka Jagiellońska posiada w swoich zbiorach wyjątkowo cenne obiekty związane z Meksykiem – rękopisy z okresu kolonialnego dotyczące ówczesnej Nowej Hiszpanii, książki pochodzące z czasów między XVI i XIX wiekiem, mapy i kopie prekolumbijskich kodeksów, takich jak Kodeks Madrycki i Kodeks Zouche-Nuttall, które teraz można podziwiać za sprawą wystawy upamiętniającej 95-lecie ustanowienia relacji dyplomatycznych między Polską a Meksykiem.
więcej o Meksykańskie skarby na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej