Web Content Display
Web Content Display
Wiadomości UJ
Wiadomości UJ

Dr Mateusz Sikora z MCB UJ zrealizuje projekt badawczy w Austrii
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki naboru na wspólne projekty badawcze pomiędzy Polską a Austrią. Jednym z 16 laureatów konkursu został dr Mateusz Sikora z Małopolskiego Centrum Biotechnologii, który we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linzu realizować będzie projekt pt. "Interaction mechanism and glycan interplay in binding of SARS-CoV-2 variants to human ACE2"".

Nagrody naukowe PAN dla przedstawicieli UJ
Wydziały Polskiej Akademii Nauk co roku honorują uczonych za wybitne osiągnięcia i twórcze prace badawcze. Wśród dużego grona osób nagrodzonych, wyróżnionych i laureatów medali w tym roku znaleźli się także naukowcy i student z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uroczystość wręczania nagród i wyróżnień odbędzie się 14 grudnia.

Kolejne Szybkie Randki Naukowo-Dziennikarskie za nami
23 listopada w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ odbyła się kolejna edycja szkoleń Ars Mollis połączonych z inicjatywą Szybkie Randki Naukowo-Dziennikarskie, która realizowana jest wspólnie ze Stowarzyszeniem Rzecznicy Nauki. Szkolenie z wystąpień medialnych oraz z umiejętności miękkich w komunikacji naukowej prowadzone było przez ekspertki ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki - dr inż. Marcelinę Jureczko oraz dr inż. Natalię Schmidt-Polończyk.

Université PSL dołącza to sieci The Guild
1 grudnia 2023 r. francuska uczelnia Université PSL została przyjęta do sieci The Guild of European Research-Intensive Universities, tym samym powiększając grono jej instytucji członkowskich do 22. Uniwersytet Jagielloński jest jednym z głównych założycieli tej prestiżowej sieci europejskich uczelni.

UJ Collegium Medicum oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy zrealizują projekt Temicare 2.0
Projekt Temicare, kierowany przez dr Aleksandrę Wieczorek z Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej, został wyróżniony prestiżową nagrodą Advancement Award for German-Polish Cooperation. Celem projektu, który będzie realizowany przez najbliższe 3 lata, jest poprawa sytuacji zdrowotnej, psychicznej i socjalnej dzieci chorych na nowotwory w euroregionie Pomerania poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii w diagnostyce i terapii.

Dramat lustracyjny prof. Franciszka Ziejki - spotkanie w Collegium Novum UJ
Profesor honorowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym związany był przez całe swoje życie od czasów studiów, rektor tejże uczelni w latach 1999-2005, wybitny polski historyk literatury zmarł w Krakowie 19 lipca 2020 r. Ostatnie lata życia Franciszka Ziejki naznaczył przedłużający się proces lustracyjny, który podkopał jego zdrowie. Śmierć nadeszła kilka tygodni po tym, gdy sąd okręgowy w Krakowie ostatecznie orzekł, że zarzuty o współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL są nieprawdziwe.

Dr Maryna Szoda kolejną stypendystką SAR w Krakowie
Pochodząca z Białorusi dr Maryna Szoda, specjalizująca się w filologii białoruskiej, kulturoznawstwie oraz tłumaczeniach literackich, jest kolejną rezydentką programu Scholars at Risk (SAR). Pobyt nowej stypendystki w Krakowie potrwa do lutego 2024 roku W tym czasie, dzięki współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, będzie ona kontynuować swoją pracę naukową oraz nawiąże współpracę z polskimi i zagranicznym badaczami.

Gry planszowe - bawią czy uczą? A może jedno i drugie?
22 listopada 2023, w przestrzeniach Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbyło się wydarzenie poświęcone grom planszowym i edukacji, które zgromadziło zarówno teoretyków, praktyków tworzenia gier, jak i naukowców prezentujących swoje własne prototypy.

Nagrody Miasta Krakowa dla profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego
Prof. Czesław Brzoza z Wydziału Historycznego UJ i prof. Jan Potempa z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ zostali laureatami tegorocznych Nagród Miasta Krakowa w dziedzinie nauka i technika, których tradycja sięga XVI wieku. Wyróżnienia są wyrazem uznania dla dokonań krakowian, którzy pracują na rzecz rozwoju i wzmacniania twórczego oraz naukowego potencjału miasta.

UJ odbiera nagrodę THE World University Rankings
W poniedziałek 20 listopada odbyła się doroczna konferencja LUMEN, skierowana do liderów zarządzania uczelniami, podczas której przyznane zostały nagrody dla polskich szkół wyższych, które zostały sklasyfikowane w najnowszej edycji rankingu THE World University Rankings. W imieniu Uniwersytetu Jagiellońskiego wyróżnienie odebrał prorektor UJ ds. rozwoju prof. Jarosław Górniak.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP dla zespołu BioMiStem
Zespół BioMiStem, skupiający pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Zuby-Surmy naukowców z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz badaczy i klinicystów z firmy Galen-Ortopedia sp. z o.o. w Bieruniu, został laureatem XXI edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii "Badania+Rozwój". Prestiżową nagrodę otrzymał za opracowanie leku komórkowego dla zastosowań w ortopedii.

Zwalczanie lekooporności jak składanie mebli ze znanej sieciówki - przełomowe odkrycia naukowców z MCB UJ
Co nowe terapie antybakteryjne mają wspólnego z meblami ze znanej sieciówki? Ostatnie odkrycia naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ sugerują, że łączą je… wirusy. Wszyscy wiemy, że choroby zakaźne wywoływane są przez bakterie i wirusy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że bakterie też mają swoje wirusy. Bakteriofagi – bo tak one się nazywają – infekują komórkę bakteryjną, co często kończy się śmiercią dla bakterii.

Prawie 300 mln zł na rozbudowę Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie
27 listopada odbyło się spotkanie dyrektora USDK prof. Wojciecha Cyrula z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcinem Martyniakiem, podczas którego podpisana została opiewająca na kwotę 298 864 453 zł umowa, dzięki której ruszy realizacja programu "Przebudowa i rozbudowa Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie". Szpital znalazł się w gronie 14 zwycięskich placówek, które przystąpiły w zeszłym roku do konkursu na projekty wspomagające rozwój pediatrii w Polsce.

Najlepsze koło naukowe w Polsce nagrodzone w plebiscycie "Pro Juvenes"
Studenckie Koło Naukowe Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM otrzymało nagrodę główną w kategorii studencki projekt naukowy podczas 11. Gali Nagród Środowiska Studenckiego "Pro Juvenes". To kolejny sukces jego członków w ostatnich dniach. W ubiegłym tygodniu triumfowali oni w ogólnopolskim konkursie dla młodych naukowców StRuNa.

Rektor UJ spotkał się z ambasadorem Turcji
W piątek 24 listopada Uniwersytet Jagielloński odwiedził ambasador Republiki Turcji w Polsce Rauf Alp Denktaş, któremu towarzyszył radca ambasady ds. edukacji Mehmetali Akdağ. Tureckich dyplomatów przyjął w Collegium Novum rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ
W piątek 24 listopada o 18:00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbył się specjalny koncert z okazji jubileuszu chórów Uniwersytetu Jagiellońskiego, objęty patronatem honorowym rektora UJ prof. Jacka Popiela. Słuchacze mogli zapoznać się z szeregiem utworów z różnych epok i stylów muzycznych w wykonaniu trzech uniwersyteckich chórów.

48 badaczy UJ w nagrodzonych w konkursach OPUS 25 i PRELUDIUM 22
Narodowe Centrum Nauki (NCN) rozstrzygnęło konkursy OPUS 25 i PRELUDIUM 22, przyznając najniższą liczbę grantów od początku jego działalności. Z powodu zamrożonego budżetu NCN wskaźnik sukcesu w tej edycji wyniósł odpowiednio 8,06 proc. i 10,73 proc. Po raz pierwszy w historii przygotowano listy rankingowe dla projektów, które zostały wysoko ocenione i nie uzyskały finansowania wyłącznie z powodu braku środków.

Una.Resin rozpala iskrę badawczo-innowacyjną w Una Europa
W dniu 22 listopada 2023 r. w Scotland House Brussels odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które stało się iskrą rozpalającą potencjał badawczo-innowacyjny Una Europa - ‘ Lighting the Spark: How can R&I ignite a University of the Future?’. Projekt Una.Resin, finansowany w ramach programu Horizon 2020, był głównym bohaterem tego spotkania, rzucając światło na innowacyjne możliwości dla europejskich instytucji edukacyjnych.

Nagroda FEBS dla młodego kierownika grupy badawczej
Dr Guillem Ylla, kierownik Pracowni Bioinformatyki i Biologii Genomu na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ otrzymał "FEBS Excellence Award" – prestiżową nagrodę przyznawaną przez Federację Europejskich Towarzystw Biochemicznych, która służy wsparciu liderów grup badawczych rozpoczynających karierę zawodową i realizujących projekty z zakresu nauk przyrodniczych na poziomie molekularnym.

Program wsparcia dla studentów UJ chorujących na cukrzycę typu 1
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (SU) uruchomiony został program wsparcia i integracji skierowany do studentów chorujących na cukrzycę typu 1. Realizują go pracownicy Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii SU, Katedry Chorób Metabolicznych UJ CM i Katedry Psychiatrii UJ CM oraz Zarząd Sekcji Psychodiabetologii Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, na bazie współpracy z Uniwersytetem Essex w Wielkiej Brytanii.