Web Content Display
Web Content Display
Wiadomości UJ
Wiadomości UJ

Minister ds. edukacji, młodzieży i sportu kraju związkowego Brandenburgia z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim
2 lutego 2023 roku rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel gościł w Collegium Novum delegację niemiecką pod przewodnictwem minister ds. edukacji, młodzieży i sportu Kraju Związkowego Brandenburgia Britty Ernst.

Prof. Andrzej Betlej nadal w Radzie Muzeum Łazienki Królewskie
W Warszawie odbyła się uroczystość powołania członków Rady Muzeum przy Muzeum Łazienki Królewskie na kadencję 2022-2026. Członkiem do tego gremium przez kolejne 4 lata pozostanie dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i jednocześnie dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Uniwersytet Jagielloński z własną misją kosmiczną w ramach grantu ERC
Kolejne rozdanie prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC). 3 mln euro na realizację projektu HYADES, w ramach którego powstanie dedykowany teleskop kosmiczny do obserwacji wodoru i deuteru wokół małych ciał w Układzie Słonecznym, przyznano dr. Michałowi Drahusowi. 5-letni projekt realizowany będzie na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nowa wizja uniwersyteckiej współpracy międzynarodowej w ramach projektu European Degree label
Ogólnoeuropejskie konsorcjum sześciu związków uniwersyteckich uzyskało wsparcie Komisji Europejskiej dla ED-AFFICHE dotyczące pilotażu European Degree label finansowanego z programu Erasmus+. Ta bezprecedensowa współpraca umożliwi uniwersytetom europejskim: Una Europa, 4EU+, CHARM-EU,EC2U, EU-CONEXUS i Unite! podjęcie odważnych kroków w kierunku realizacji European Degree label. Korzystając ze wspólnej wiedzy eksperckiej, konsorcjum będzie dążyć do usprawnienia procesu opracowywania wspólnych dyplomów, co stanowi główny element projektu.

Wysoka forma sportowa futsalistek AZS UJ
Sukcesem Reprezentacji Uniwersytetu Jagiellońskiego zakończył się półfinałowy turniej AMP w futsalu kobiet, który rozegrany został w dniach od 26 do 29 stycznia na akademickich arenach Lublina. Podopieczne Bartłomieja Łukacza i Krzysztofa Mastalerza przez rozgrywki grupowe przeszły niczym tornado, a w dalszej części turnieju potwierdziły tylko swój potencjał.

Uczeni z Krakowa i Kioto zbadają rolę wisfatyny we wczesnej embriogenezie
Dr Patrycja Kurowska z Wydziału Biologii UJ została laureatką programu w ramach współpracy Polskiej Akademii Nauk z Japońskim Towarzystwem Popierania Nauki. Dzięki realizacji projektu "New insight on visfatin (Nampt) role in mouse embryo development" możliwa będzie wymiana młodych naukowców pomiędzy Pracownią Fizjologii i Toksykologii Rozrodu Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ a Laboratorium Biologii Rozrodu Uniwersytetu w Kioto.

Otwarcie Roku Mikołaja Kopernika w Uniwersytecie Jagiellońskim
Wykładem prof. Aleksandra Skotnickiego pt. "Kopernik w Krakowie. Kraków Kopernikowi", który został wygłoszony 26 stycznia w Librarii Collegium Maius UJ symbolicznie zainaugurowano krakowskie obchody Roku Mikołaja Kopernika organizowane z okazji przypadającej w 2023 roku 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma.

Upamiętnienie 78. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
Dzięki inicjatywie Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, Uniwersytet Jagielloński, przy współudziale UJ Collegium Medicum oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, od lat przypomina o kolejnych rocznicach wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz. Z tej okazji co roku w terminie zbliżonym do 27 stycznia w Collegium Novum UJ organizowane są sesje naukowe.

Finał pierwszej edycji Nagrody im. Zofii i Jana Włodków
24 stycznia odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu o Nagrodę im. Zofii i Jana Włodków, której celem jest honorowanie najlepszej pracy magisterskiej w dziedzinie nauk humanistycznych dotyczącej problematyki ziemiańskiej, w tym wkładu ziemiaństwa w tworzenie i rozwój państwowości na różnych etapach historii Polski, zaangażowania w rozwój rolnictwa i przemysłu, działalności publicznej, wojskowej, naukowej oraz w dziedzinie kultury i oświaty, a także zasług patriotycznych.

Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego stypendystami fundacji Fulbrighta
Dobiegła końca procedura konkursowa dla programów Fulbright STEM Impact Award 2022-23 i Fulbright Senior Award 2023-24. W gronie laureatów znaleźli się naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Wydziału Filozoficznego UJ. Dzięki uzyskanym stypendiom zrealizują własne projekty badawcze w Stanach Zjednoczonych.

Prof. Jonathan Heddle otrzymał Nagrodę Profesury Leverhulme
Kierownikowi zespołu naukowego w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ (MCB) przyznano ok. 23 mln zł nagrody Leverhulme International Professorship. Przyznane wyróżnienie jest prestiżowym tytułem, który zachęca wiodących światowych naukowców do objęcia stałych stanowisk profesorskich w Wielkiej Brytanii. Otrzymane finansowanie pomoże założyć Centrum Programowalnej Materii Biologicznej na Uniwersytecie w Durham.

Nagroda imienia Artura Rojszczaka dla badaczki z UJ CM
Dr Magdalena Mijas z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum została laureatką 16. konkursu o Nagrodę im. Artura Rojszczaka, dla upamiętnienia tragicznie zmarłego filozofa i człowieka o wielkiej dobroci, wrażliwości oraz nieprzeciętnym podejściu do świata.

Profesor Jacek Popiel doktorem honoris causa kieleckiej uczelni
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel odebrał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK). Ten znakomity polski literaturoznawca i teatrolog jest drugim przedstawicielem społeczności akademickiej najstarszej polskiej uczelni, któremu przyznano tę zaszczytną godność.

Piłkarki oraz trener AZS UJ nominowani w plebiscycie MZPN
Małopolski Związek Piłki Nożnej wraz z krakowskim oddziałem "Gazety Wyborczej" ogłosił XXVIII Plebiscyt na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski. Za rok 2022 w kategorii "Piłkarka roku" nominowane zostały trzy zawodniczki drużyny AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego, występujące w ekstralidze piłki nożnej kobiet - Katarzyna Daleszczyk, Karolina Klabis i Anna Zapała. Natomiast w kategorii "Najlepszy trener" drużyny kobiecej nominację uzyskał trener "Jagiellonek" Krzysztof Krok.

Środowisko naukowe apeluje o wsparcie więźniów politycznych w Iranie
Obrońcy praw człowieka szacują, że zagrożonych egzekucją - już skazanych bądź oczekujących na wyrok - jest w Iranie około 100 osób. Polscy iraniści apelują o przyłączanie się do akcji wsparcia więźniów skazanych za udział w protestach. Autorami petycji są pracownicy Zakładu Iranistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod listem otwartym, którego treść publikujemy poniżej, podpisali się przedstawiciele nauki zarówno z polskich, jak i zagranicznych szkół wyższych.

Najmłodszy profesor w Polsce nagrodzony przez Pracodawców RP
Profesor Mateusz Hołda z Katedry Anatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum otrzymał Wektora 2022. Wyróżnienie to przyznano mu za ponadprzeciętne dokonania w świecie nauki i wyznaczenie własnej ścieżki rozwoju oraz za bycie najmłodszym w historii Polski naukowcem z tytułem profesora.

Naukowcy z WBBiB oraz MCB UJ publikują w "Science Advances"
Naukowcy z Zakładu Biofizyki Molekularnej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (WBBiB) oraz grupy Maxa Plancka Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB) Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzili wspólny projekt badawczy celem poznania procesów fotosyntetycznych na poziomie atomowym.

Uczeni ustalili, jakie czynniki wpływają na wielkość mózgu piskląt
Zaangażowanie rodzicielskie wpływa na wielkość mózgu piskląt, jeszcze nim rozpoczną one interakcje z innymi osobnikami. To spore zaskoczenie. W dotychczasowych modelach za pierwszorzędne uznawano bowiem czynniki socjalne - ustalił międzynarodowy zespół naukowców z Krakowa, Konstancji i Zurichu. W badaniach uczestniczył m.in. dr hab. Szymon Drobniak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Profesor Artur Gądek z UJ CM nowym konsultantem wojewódzkim
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita powołał dr. hab. Artura Gądka, prof. UJ - kierownika Kliniki Ortopedii i Fizjoterapii UJ CM i pełnomocnika dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu ds. klinicznych i współpracy międzywydziałowej - na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Przełomowe badania nad strukturą białkowego kompleksu Elongator
W najnowszej pracy naukowej badaczy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ) opisano pierwszą, wysokorozdzielczą strukturę Elongatora uzyskaną przy pomocy kriomikroskopii elektronowej (cryo-EM), która rzuca światło na rolę podkompleksu Elp456. Wyniki badań zostały opublikowane w tym tygodniu w międzynarodowym czasopiśmie "Nucleic Acids Research" jako artykuł przełomowy.