Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

20180711

Trwają zapisy na 7. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco

Date: 11.07.2018 - 01.09.2018
Trwają zapisy na 7. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco

1 września na krakowskich Błoniach spotkają się rodziny z dziećmi, mieszkańcy Krakowa oraz wszyscy miłośnicy biegania, którzy połączą swoje siły i sportowe pasje, by wspomóc najmłodszych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (USD). Celem tegorocznego biegu jest zebranie środków na zakup pierwszej sztucznej nerki.

7. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco będzie wydarzeniem zarówno dla wytrawnych biegaczy, jak również dla ich rodzin i przyjaciół. Wystartować będzie można w biegach: głównym na dystansie 10 km, rodzinnym o długości 3,5 km, na szpilkach na 100 m i dystansach dla dzieci. Wszyscy chętni będą mogli również wziąć udział w licznych warsztatach, konkursach i atrakcjach promujących zdrowy tryb życia.

Zapisy na bieg prowadzone są w systemie internetowym na stronie zapisy.sts-timing.pl.

7. edycja biegu jest także kolejną, która realizowana jest wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim. Wydarzenie to objął honorowym patronatem rektor naszej uczelni - prof. Wojciech Nowak. Pracownicy i studenci wypełniając formularz rejestracyjny mogą wystartować w specjalnej klasyfikacji "Jestem z UJ". Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy i zaplanowania już dziś pierwszej wrześniowej soboty tego roku.

- Naszym celem w tym roku jest zebranie środków na zakup aparatu "Carpe Diem", czyli "nerkoserca". Będzie to pierwsze urządzenie do dializ noworodków i niemowląt w Polsce. To rodzaj zminiaturyzowanej sztucznej nerki dostosowanej do masy ciała noworodków i niemowląt, która dodatkowo wspiera pracę serca. Służy do dializy, czyli pozwala usunąć nadmiar wody i szkodliwych substancji z organizmu dziecka i jest niezwykle istotny w intensywnej terapii i ratowaniu życia bardzo małych pacjentów - mówi prof. Przemko Kwinta, kierownik Oddziału Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka USD.

Od wielu lat na całym świecie prowadzone były poszukiwania metody terapii dla noworodków i niemowląt z ciężką niewydolnością nerek czy serca. Aparaty do dializy stosowane u większych dzieci i dorosłych nie sprawdzały się w przypadku pacjentów ważących mniej niż 10 kg. Trzeba pamiętać, że w żyłach tak małego dziecka płynie od 120 ml do 600 ml krwi. Zastosowanie standardowej aparatury wiąże się z ryzykiem usunięcia z organizmu dziecka zbyt dużej ilości płynu, co prowadzi do odwodnienia i zbyt niskiego ciśnienia tętniczego lub pozostawienia nadmiaru wody, skutkującego obrzękiem i za wysokim ciśnieniem tętniczym.

Prof. Przemko Kwinta tłumaczy, dlaczego zakup sztucznej nerki jest tak bardzo istotny: - Jest ona dostosowana do niewielkiej objętości krwi niemowlęcia. Aparat został skonstruowany przez prof. Claudio Ronco z Włoch. Jego użycie dosłownie pozwala schwytać czas na regenerację narządów małego dziecka i znacząco zwiększyć szansę na przeżycie.

Dzięki poprzednim edycjom biegu Fundacja Tesco przekazała już ponad 800 tys. zł na rzecz USD. Gdyby nie zaangażowanie m.in. 7 914 biegaczy, którzy wystartowali w poprzednich edycjach biegu i przebiegli ponad 43 tys. km, niemożliwe byłoby wyremontowanie oraz doposażenie w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny różnych oddziału szpitala, a także zakup prodrobota i karetki neonatologicznej "N". Dzięki wsparciu uczestników, partnerów i wolontariuszy biegu, dzieci leczą się w przyjaznych warunkach i korzystają z nowoczesnej aparatury.

- Zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu zdrowie i życie noworodków i niemowląt z Małopolski, aby przyłączyli się do naszego biegu. Pragniemy, aby 1 września na krakowskich Błoniach było z nami jak najwięcej biegaczy, którzy swoją obecnością zamanifestują poparcie do naszej inicjatywy i pomogą nam w zakupie sztucznej nerki. Każdy, kto dołączy do naszego, będzie bohaterem z wielkim sercem i wielką mocą ratowania życia oraz zdrowia dzieci - mówi Katarzyna Michalska-Miszczyk, prezes Fundacji Tesco.

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj