Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

October 2018

20181016
Previous week
Next week

Wystawa "Adam Mickiewicz w Krakowie"

Date: 16.10.2018 - 15.11.2018
Place: sala parterowa Collegium Maius tzw. "rezydencja czwarta" za lektorium Platona
Organiser: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wystawa "Adam Mickiewicz w Krakowie"

Wystawa towarzyszy konferencji "Konteksty Mickiewiczowskie" zorganizowanej z okazji 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza.

Gmach Collegium Maius, siedziba Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, okazał się właściwym miejscem dla kolejnej uniwersyteckiej wystawy rocznicowej. W budynku na piętrze mieściła się Biblioteka Jagiellońska, natomiast na parterze od 1869 do stycznia 1888 roku miał swoją siedzibę Gabinet Archeologiczny z kolekcją zabytków archeologicznych, dzieł sztuki i kultury materialnej, rękopisów gromadzoną przez jego twórcę Józefa Łepkowskiego, pierwszego profesora archeologii na ziemiach polskich. Kolekcja uniwersytecka autografów Adama Mickiewicza zaczęła się bowiem od przekazów do Gabinetu Archeologicznego autografów mickiewiczowskich. W 1869 r. wraz z należącą do Edwarda barona Rastawieckiego, wybitnego znawcy i kolekcjonera, kolekcją dzieł sztuki, numizmatów, dzieł sztuki zdobniczej do zbiorów Gabinetu Archeologicznego został przekazany album autografów "Imionnik narodowy".

W albumie znajduje się wklejony autograf Adama Mickiewicza, dwuwiersz w języku greckim z tragedii Ajschylosa "Siedmiu przeciw Tebom" oraz list Adama Mickiewicza do nieznanej adresatki pisany w Paryżu 23 października 1853 roku. "Imionnik narodowy" dziś przechowywany jest w Archiwum UJ.

Wokół wybranych na wystawę pamiątek i autografów starano się zbudować kontekst ikonograficzny poprzez wizerunki Poety i miejsc z nim związanych. Silny akcent został położony na przedstawienie udziału Uniwersytetu Jagiellońskiego w uroczystościach powtórnego pogrzebu Adama Mickiewicza w Krakowie oraz setnej rocznicy urodzin Wieszcza.

Wystawa przypomina także o zapomnianym pomniku - epitafium, które znajduje się w westybulu pod arkadami na pierwszym piętrze Collegium Novum. 

Wystawa otwarta jest od poniedziałku do soboty, w godzinach od 10.00 do 13.00.