Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

December 2018

20181214
Previous week
Next week

O Pusłowskim w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Date: 14.12.2018 - 31.01.2019
Start Time: 17.00
Place: pałac Pusłowskich, ul. Westrerplatte 10
Organiser: Muzeum UJ, Instytut Myzkologii UJ
O Pusłowskim w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Czy da się wyliczyć wszystkie pola aktywności Xawerego Pusłowskiego? Zapewne nie, choć o tej patriotycznej warto w sposób szczególny pamiętać zwłaszcza, że odnowiona niepodległa Polska obchodzi właśnie setne urodziny. Od 14 grudnia zapraszamy do pałacu Pusłowskich na nową wystawę Muzeum UJ, tym razem organizowaną wspólnie z Instytutem Muzykologii UJ. Niezwykłym bohaterem tej ekspozycji będzie Xawery Pusłowski.

Wydaje się, że nie sposób mówić o współczesnej historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a przede wszystkim o historii Muzeum UJ Collegium Maius właśnie bez Xawerego Pusłowskiego (1875-1968). A warto wspomnieć tę postać szczególnie w tym wyjątkowym roku - w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Darczyńca. Patriota. Działacz społeczny

W pierwszych dniach po ogłoszeniu przez Polskę niepodległości w 1918 Pusłowski w randze porucznika oddelegowany został na stanowisko adiutanta przy generale Emilu Gołogórskim. A w 1919 roku w związku z rozpoczynającymi się obradami pokojowymi w Paryżu, które ostatecznie miały dać odpowiedź, co do kształtu politycznego przyszłej Europy i świata, został odkomenderowany do służby przy premierze Ignacym Paderewskim. Towarzyszył premierowi przez cały okres obrad, a gdy już upadł rząd pozostał do jego dyspozycji jako oficer łącznikowy. Tymczasem gdy prezydentem został Stanisław Wojciechowski, powierzono mu funkcję zastępcy adiutanta najwyżej głowy państwa oraz szefa kancelarii wojskowej.

W dwudziestoleciu międzywojennym przez szereg lat był szefem protokołu prezydentów Krakowa. Organizował w tym mieście pobyty Herberta Hoovera, przewodniczącego American Relief Fund, marszałka Philippe’a Pétaina, króla rumuńskiego Karola II, maharadżów Kapurtala i Dharanpuru i szeregu innych osób. Angażował się także w działalność społeczną i kulturalną Krakowa. To dzięki m.in. jego wysiłkom udało się zbudować gmach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Losy Xawerego Pusłowskiego i Muzeum UJ Collegium Maius i splotły się najsilniej w 1953 roku, któremu ofiarował nieruchomość przy ulicy Westerpaltte 10 oraz kolekcję 100 dzieł sztuki wybranych z rodzinnego zbioru Pusłowskich. Kolekcja była niebagatelna i stanowiła olbrzymi wkład w nowo utworzone Muzeum UJ. Dzięki niemu najstarsza polska uczelnia wzbogaciła się o obrazy Matejki, Malczewskiego, Mehoffera, Boznańskiej a także Massysa, Cranacha, Delacroix i wielu innych.