Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

20210514

Wystawa fotograficzna "Jin, jiyan, azadî" (Kobieta, życie, wolność)

Date: 14.05.2021 - 30.06.2021
Place: Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa, ul. Solec 24
Wystawa fotograficzna "Jin, jiyan, azadî" (Kobieta, życie, wolność)

Prezentowana w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie wystawa "Jin, jiyan, azadî (Kobieta, życie, wolność) - życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze" , organizowana we współpracy z Kurdistan Photolibrary, powstała w ramach polsko-norweskiego projektu ALCITfem, którym kieruje Uniwersytet Jagielloński.

"Jin, jiyan, azadî" (Kobieta, życie, wolność) to znany kurdyjski slogan używany w szczególności przez Kurdów w Turcji i Syrii dla propagowania walki zbrojnej podejmowanej przez kurdyjskie kobiety oraz ich zaangażowania politycznego i społecznego w innych częściach Kurdystanu, tj. także w Iranie i Iraku. To także tytuł innej dostępnej online wystawy fotograficznej autorstwa Sonji Hamad, która poświęcona jest partyzantkom walczącym w Syrii. Od początku wojny toczącej się w tym kraju w doniesieniach światowych mediów dominuje wizerunek kurdyjskich bojowniczek, kierując uwagę globalnej opinii publicznej na odważne kobiety walczące z tzw. Państwem Islamskim w Syrii. Jednocześnie niewiele wiadomo o życiu codziennym kurdyjskich kobiet, które w ostatnich dziesięcioleciach uległo gwałtownej transformacji. Mało mówi się także na temat innych form ich społecznego zaangażowania. Z powodzeniem pełnią role nauczycielek, studentek, pracownic, lekarek czy aktywistek. Główną ideą wystawy jest więc prezentacja tych mniej znanych aspektów życia codziennego i zmagań kurdyjskich kobiet.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu "Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze" (ALCITfem). Na jego potrzeby używane jest pojęcie "alternatywne obywatelstwo" dla podkreślenia tego, że Kurdowie na wiele różnorakich sposobów wykształcili alternatywne strategie inicjacji zmiany społecznej i kulturowej we własnym społeczeństwie, a także wywierania wpływu na pozycję społeczności kurdyjskich w państwach narodowych, których są częścią.

Więcej na temat wystawy można przeczytać na stronie www.kurdishstudies.pl.

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj