Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Web Content Display Web Content Display

October 2024

20241003
Previous week
Next week

Manggha and Manga: The Many Faces of Japan

Date: 03.10.2024 - 05.10.2024
Place: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26
Organiser: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Zakład Japonistyki i Sinologii UJ
Contact: manggha.and.manga@uj.edu.pl
Manggha and Manga: The Many Faces of Japan

Konferencja zorganizowana jest w 30. rocznicę powstania Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W 1994 r. w Krakowie otwarte zostało Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, powstałe z inicjatywy Fundacji Kyoto-Kraków Andrzeja Wajdy i Katarzyny Zachwatowicz-Wajdy. Nazwa muzeum stanowi hołd dla kolekcjonera dzieł sztuki japońskiej Feliksa Jasieńskiego (1861-1929), który zafascynowany japońskimi drzeworytami przyjął właśnie taki pseudonim artystyczny.

 

Słowo ‘manga’ ma wielorakie konotacje. Powszechnie budzi skojarzenia z japońskimi komiksami, chociaż znawcy sztuki łączą go raczej z dziełami takich mistrzów ukiyo-e jak Katsushika Hokusai. Przywodzi na myśl muzeum w Krakowie i postać Feliksa Jasieńskiego. Manga łączy w sobie popkulturą z kulturą wysoką, przyszłość z przeszłością, sztukę z techniką, wschód z zachodem. Uczy i bawi, inspiruje i irytuje. Tak jak Japonia.

Tematem konferencji jest „wieloznaczność i różnorodność”. Japonię można „odczytywać” na wiele sposobów. Oczywiście truizmem byłoby stwierdzenie, że Japonia jest krajem pełnym kontrastów, łączącym tradycję z nowoczesnością. Łatwo jest również ulec pokusie egzotyzowania i „dekonstrukcji” Japonii. Jednakże, świat się zmienia, w zawrotnym tempie tworząc nowe konteksty do interpretacji zjawisk społecznych i kulturowych i często wyostrzając historyczne obrazy, które zdążyły już wyblaknąć w naszej pamięci. Na przykład, obecne tarcia światopoglądowe rzucają nowe światło na przedwojenną Japonię, która przeciwstawiła się zachodniej narracji na temat porządku świata. Z kolei zrozumienie procesów, które zmieniały i kształtowały Japonię od połowy XIX wieku może być pomocne we poszukiwaniu rozwiązań współczesnych sporów dotyczących narracji historycznej, rozliczenia z kolonialną przeszłością czy też wizji systemu edukacji. Natomiast dzisiejsze obawy związane z gwałtownym rozwojem sztucznej inteligencji mogą pomóc w lepszym zrozumieniu stanu duszy XIX-wiecznych Japończyków, którzy niemal z dnia na dzień zmuszeni zostali do przyjęcia nowej wizji świata. W zderzeniu z nową wiedzą i faktami, spojrzenie na Japonię staje się szersze, a jej obraz - bardziej złożony i wielowymiarowy. Dzieląc się wynikami swojej pracy i przemyśleń, organizatorzy i uczestnicy konferencji chcą się nawzajem uczyć i inspirować, a także nawiązać znajomości z uczonymi z innych ośrodków.

Do udziału w konferencji, która odbywać się będzie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, zaproszeni są specjaliści z dziedziny szeroko pojętej japonistyki, w tym literaturoznawstwa, językoznawstwa, historii, historii sztuki, socjologii, politologii, religioznawstwa i filozofii. Prelekcje wygłaszane będą w językach angielskim i japońskim.