Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Pracownicy

Web Content Display Web Content Display

Glosariusz polsko-angielski

Glosariusz polsko-angielski

Zapraszamy do korzystania z glosariusza terminów anglojęzycznych. W zamierzeniu ma on być kompletnym zbiorem oficjalnych nazw jednostek uczelni oraz ich anglojęzycznych odpowiedników, mającym ułatwić komunikację związaną z organizacją wydarzeń czy korespondencją międzynarodową.

Glosariusz jest plikiem programu Excel, którego poszczególne arkusze (zlokalizowane w dolnej części okna) zawierają określone rodzaje jednostek. Najbardziej rozbudowanymi („głównymi”) częściami glosariusza są arkusze „Administracja” oraz „Wydziały”. W tabelach po lewej stronie znajdują się polskie nazwy oraz uwagi do nich, a po prawej ich odpowiedniki w wersji angielskiej.

Część jednostek UJ nie posiadało dotychczas oficjalnej nazwy w języku angielskim – w takiej sytuacji tworzyliśmy ją na podstawie przyjętych standardów, opisanych w arkuszu „Wprowadzenie”. Istnieją również przypadki, w których dana jednostka ma oficjalną nazwę angielską, ale jakichś przyczyn nie spełnia ona przyjętych standardów. W takich przypadkach sugerowana nowa nazwa znajduje się w rubryce „Uwagi” – w kolorze zielonym – na prawo od obecnej nazwy.

Najprostszy sposób korzystania z glosariusza można zawrzeć w pięciu punktach:
1. Otworzyć plik.
2. Skorzystać ze skrótu klawiszowego Ctrl+F.
3. W oknie „Znajdowanie i zamienianie” kliknąć przycisk „Opcje”, a następnie w polu „Wewnątrz” zamienić „Arkusz” na „Skoroszyt”.
4. Wpisać żądaną nazwę w polu „Znajdź”.
5. Kliknąć przycisk „Znajdź następny”.

Zdajemy sobie sprawę, że zawarcie  w jednym pliku całej terminologii jest kłopotliwe ze względu na nieustannie zachodzące zmiany w strukturze Uniwersytetu. Z tego względu glosariusz jest przez cały czas w pewnym sensie „pracą w toku”.

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas glosariusz ułatwi Państwu pracę i przyczyni się do stworzenia spójniejszego wizerunku UJ za granicą. W razie ewentualnych pytań prosimy kontaktować się z nami pod adresem info@uj.edu.pl.

Z poważaniem,

Biuro Prasowe UJ

Download files
xlsx
Glosariusz terminów uniwersyteckich