Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Alicja Dusza: Z miłości do literatury

Alicja Dusza: Z miłości do literatury

Alicja pasjonuje się kulturą dawną, pisze pracę magisterską na temat XVII-wiecznych epitafiów kobiet w krakowskich kościołach. Jej studia to jednocześnie jej pasja i hobby. Jest członkiem Samorządu Studenckiego Wydziału Polonistyki oraz przewodniczącą Koła Naukowego Komparatystów.

Alicja Dusza pochodzi z Lubaszowej z okolic Tarnowa. Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiuje dwa kierunki. Jej pierwszym, głównym kierunkiem jest polonistyka – komparatystyka, na Wydziale Polonistyki, gdzie jest na pierwszym roku studiów magisterskich, natomiast drugim kierunkiem, który studiuje, jest kulturoznawstwo – teksty kultury, gdzie jest na drugim roku licencjatu. W poprzednich latach zrealizowała również kurs pedagogiczny dający jej uprawnienia do uczenia w szkołach podstawowych.

Interesuje mnie w zasadzie wszystko, co jest związane z literaturą i kulturą (...) Moje studia są jednocześnie moją pasją. 

Alicja pasjonuje się kulturą dawną i w związku z tym pisze pracę magisterską na temat XVII-wiecznych epitafiów kobiet w krakowskich kościołach. Interesuje ją wszystko co jest związane z literaturą i, ogólnie rzecz ujmując, kulturą staropolską, w tym kulturą dawnego Krakowa. Zwraca jednak szczególną uwagę na odczytanie dawnych tekstów kultury przez pryzmat współczesnych teorii badania kultury, przede wszystkim feminizmu i postkolonializmu. Na drugim końcu skali jej zainteresowań znajduje się najnowsza literatura polska. Jako hobby dodatkowo wskazuje architekturę drzwi.

Jak podkreśla Alicja, polonistyka stanowi centrum jej zainteresowań. Jej studia są jednocześnie jej hobby i miłością. Wybrała ten kierunek nieco na przekór wyobrażeniom rodziców i matematycznym zainteresowaniom. Pomimo tego, że nikt z jej rodziny jeszcze nie studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, postanowiła wybrać właśnie tę uczelnię. Zobaczyłam zdjęcie Collegium Maius w podręczniku do historii z podstawówki, powiedziała, zapytana o wybór uniwersytetu. Wtedy sobie postanowiłam: albo tam, albo nigdzie indziej.

Zobaczyłam zdjęcie Collegium Maius w podręczniku do historii z podstawówki. Wtedy sobie postanowiłam: albo tam, albo nigdzie indziej.

Alicja jest członkiem Samorządu Studenckiego Wydziału Polonistyki. Pełni funkcję przewodniczącej Komisji Stypendialnej i Ekonomicznej na Wydziale Polonistyki, co automatycznie czyni ją członkiem Uczelnianej Komisji Ekonomicznej UJ. Jest także członkiem Wydziałowej Komisji Dydaktycznej i Wydziałowej Komisji Informacyjnej. Mimo że obowiązki związane z pracą w samorządzie są bardzo czasochłonnym zajęciem, Alicja działa również jako prezes Koła Naukowego Komparatystów, a także jako sekretarz redakcji czasopisma komparatystycznego „Bez Porównania".

Przewodniczącą Koła Naukowego Komparatystów Alicja została w tym roku. Energicznie zabrała się do pracy, postanawiając ożywić jego działalność, m.in. poprzez zajęcie się tematyką dotyczącą Krakowa oraz organizacją wielu imprez naukowych i studenckich. Studenci z Koła współorganizowali Noc Języków, Festiwal Nauki oraz wykład poświęcony Szekspirowi i Cervantesowi w 400-lecie ich śmierci. Spotkania KN Komparatystów skierowane są przede wszystkim do studentów polonistyki, ale mają charakter otwarty i przyjść na nie może każdy zainteresowany.

 

 

Recommended
Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS