Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Zobacz, jak powstaje medyczne serce Krakowa [WIDEO]

Zobacz, jak powstaje medyczne serce Krakowa [WIDEO]

- Dzięki tej inwestycji, bliskości szpitala dziecięcego, Wydziału Farmaceutycznego, odnowionych akademików i Centrum Innowacji Edukacji Medycznej już za kilka lat na tym obszarze powstanie serce krakowskiej medycyny - mówi Marcin Jędrychowski, pełnomocnik rektora UJ ds. inwestycji "Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu". Prezentujemy film, który opowiada o budowie, nadziejach pracowników uczelni i szpitala związanych z przeprowadzką.

Roboty budowlane w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego rozpoczęły się pod koniec 2015 roku i przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem i ma zakończyć się wiosną 2019 roku. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w I kwartale 2020 roku. Przyszła siedziba Szpitala Uniwersyteckiego znacząco wpłynie na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Kompleks składać będzie się z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 000 m kw. Znajdą się tu 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, ponad 30 przychodni, część administracyjna, a także zaplecze dydaktyczne dla studentów UJ CM.

W Prokocimiu znajdą się oddziały zabiegowe: neurochirurgia, chirurgia naczyniowa, onkologia, toksykologia, chirurgia ogólna i szczękowo-twarzowa, otolaryngologia, gastroenterologia, kardiologia, urologia, choroby płuc, alergologia, immunologia. Trwają również starania, by w nowym szpitalu powstał oddział kardiochirurgii. W dotychczasowych lokalizacjach przy ulicy Kopernika zostaną: geriatria, neurologia, medycyna paliatywna, chirurgia jednego dnia, ortopedia, położnictwo i ginekologia, psychiatria, dermatologia i okulistyka.

Budowa szpitala to największa i najdroższa inwestycja w regionie. Pochłonie ponad 1,23 mld złotych. 800 mln zł z tej kwoty pokryje budżet państwa. Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekażą 60 mln euro w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wykorzystane zostaną także środki własne uczelni, pozyskane z komercyjnego zagospodarowania nieruchomości w rejonie ul. Kopernika. Generalnym wykonawcą robót jest konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA.

Stan realizacji inwestycji oraz najnowsze zdjęcia z placu budowy publikowane są na bieżąco na stronie internetowej nssu.cm-uj.krakow.pl.

Recommended
Ponad 3 mln zł na stypendia dla doktorantów w konkursie Etiuda
Uniwersytet Jagielloński poszerza ofertę doktoratów wdrożeniowych
Studenci UJ zakończyli badania dialektologiczne w Wiśniowej
Innowacyjna technologia opracowana na UJ sprzedana firmie CHDE Polska SA

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj