Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Jak żyć bardziej energooszczędnie w mieście? Studenci z UJ znają odpowiedź

Jak żyć bardziej energooszczędnie w mieście? Studenci z UJ znają odpowiedź

Zwiększenie świadomości społecznej i zaangażowanie mieszkańców miasta w działania w zakresie zmian klimatu i zachęcenie do rozwiązań ograniczających emisję gazów cieplarnianych - z takimi zagadnieniami musieli zmierzyć się uczestnicy drugiej edycji Climathonu, który odbył się 27 października w Krakowie.

Zespoły biorące udział w zmaganiach miały 24 godziny na to,  aby zaproponować rozwiązania, które mogą być zrealizowane w Krakowie w ciągu jednego roku.

Najlepiej z zadaniem poradzili sobie studenci geografii z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy wystąpili w składzie: Aleksandra Łęczek, Kamil Rosiński, Karolina Wieczerzak i Dominik Zwiech. Przygotowali oni projekt  "City cha(lle)nge", czyli kampanię społeczną powiązaną z aplikacją - "kalkulatorem aktywności", która pokazywać będzie jak zmiana naszych codziennych nawyków, może przysłużyć się ochronie środowiska, jak za pomocą małych kroków żyć bardziej energooszczędnie. Aplikacja obliczy np. ile prądu zaoszczędzimy wchodząc na piętro budynku po schodach zamiast używać windy lub ile kalorii spalimy wybierając rower zamiast samochodu oraz jaki pożytek z tego odniesie środowisko w postaci zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Przewodniczący jury Andrzej Łazęcki, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta Krakowa ocenił, że zwycięski projekt ma największe szanse, by zostać wdrożony przez miasto oraz stać się integralną częścią serwisu internetowego gospodarki komunalnej.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia, w której udział wzięło 200 miast na świecie brzmiało "Energia dla klimatu". Climathon to rodzaj hackathonu, czyli maratonu projektowania, którego uczestnicy stają przed zadaniem rozwiązania w ograniczonym czasie określonego problemu. W zamyśle organizatorów zaproponowane rozwiązanie powinno opierać się na realizacji w mieście niewielkich działań (głównie w zakresie informacji i edukacji), które będą miały pozytywny wpływ na zmiany klimatu. Projekt musiał bezpośrednio lub pośrednio redukować emisje gazów cieplarnianych lub przyczyniać się do zwiększenia adaptacji do zmian klimatu. Założenia każdego projektu miały uwzględnić budżet na jego realizację - maksymalnie 30 tys. złotych.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta Krakowa, Fundacja Aeris Futuro oraz Climate-KIC.

Recommended
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta