Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Przypadek tematem przewodnim tegorocznego Copernicus Festival

Przypadek tematem przewodnim tegorocznego Copernicus Festival

5. edycja naukowo-kulturalnego festiwalu Copernicus odbędzie się od 22 do 27 maja i dotyczyć będzie pojęcia przypadku. Uczestnicy w ramach wykładów, dyskusji, spotkań, lekcji dla uczniów, warsztatów, koncertów, wystaw oraz pokazów filmowych zajmą się tematami, tj. losowość, prawdopodobieństwo, wolna wola, konieczność czy szczęście. Zgodnie z ideą festiwalu zostanie pokazany nie tylko ich aspekt naukowy, ale również sposób, w jaki funkcjonują w kulturze.

- Od samego początku naszą ideą było robienie festiwalu dotyczącego nauki, ale różniącego się od innych tego typu wydarzeń. Myślą przewodnią, która nam przyświeca, jest slogan „nauka jest integralną, a być może nawet najważniejszą częścią kultury”. Hasło tegorocznej edycji to przypadek - ciekawe pojęcie, które odgrywa kluczową rolę w najważniejszych teoriach naukowych. Szczególnie w fizyce kwantowej, ponieważ nie byłoby Wszechświata, jaki znamy, bez działania przypadku w ramach praw fizyki oraz biologii, w której słynny ewolucjonista Teodozjusz Dobrzański mawiał, że w tej dziedzinie nauki nic nie ma sensu bez teorii ewolucji, w której przypadek odgrywa kluczową rolę - mówi prof. Bartosz Brożek z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ.

I dodaje: Przypadek jest też ważny dla tych nauk, które szczególnie intensywnie rozwijają się w ostatnich dziesięcioleciach - o ludzkim umyśle i mózgu. Jest to więc niezwykle fascynujące pojęcie, które na różne sposoby wiąże ze sobą najważniejsze teorie we współczesnej nauce.

W trakcie Copernicus Festival będzie okazja poprzyglądać się przypadkowi z rozmaitych perspektyw - matematycznej i fizycznej, biologicznej, psychologicznej, filozoficznej i teologicznej. Głos zabiorą także literaci i artyści, którzy opowiedzą, w jaki sposób sztuka próbuje "oswoić przypadek". Będzie to próba pokazania, jak nauka i sztuka mogą i powinny prowadzić dialog, szczególnie wtedy, gdy dotyczy on tak ważnych kwestii jak przypadkowość we Wszechświecie i w ludzkim życiu.

Program obejmować będzie kilka pasm: "Wykłady gwiazd", "Debaty", "Śniadania mistrzów", "Inventio: sztuka maszyn" i "Perceptio", w których wezmą udział m.in. publicysta "New York Times" Robert H. Frank, psycholog z Harvard University Daniel Gilbert, astronom i fizyk teoretyczny Jean-Pierre Lasota oraz Adam Zagajewski, Olga Tokarczuk, ks. prof. Michał Heller i Henryk Sawka. Festiwalowi towarzyszyć będą wystawa informeli Tadeusza Kantora i koncerty muzyki poważnej oraz popularnej w wykonaniu zespołu Pablopavo i Ludziki.

Copernicus Festival cieszy się ogromnym zainteresowaniem mediów oraz publiczności. Planując uczestnictwo w tegorocznej edycji, warto pamiętać o tym, że choć udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, to w niektórych przypadkach potrzebne będą darmowe wejściówki lub wcześniejsza rejestracja. Więcej szczegółów na stronie copernicusfestival.com. Tam również znajduje się szczegółowy program. Organizatorami wydarzenia są Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Uniwersytet Jagielloński.

Recommended
Poradnie specjalistyczne szpitala dziecięcego już po remoncie
Amerykański patent dla wynalazku naukowców z WBBiB UJ
"Poradnik psychologiczny «Polityki»" wydany we współpracy i pod patronatem Instytutu Psychologii UJ
Dawna książka, zbiory specjalne i archiwalia - studia podyplomowe w UJ

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj