Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Festiwal Nauki i Sztuki - dobra zabawa z nauką w tle

Festiwal Nauki i Sztuki - dobra zabawa z nauką w tle

Festiwal Nauki i Sztuki to wydarzenie kierowane nie do osób, dla których nauka jest ich naturalnym środowiskiem i codziennością, ale przede wszystkim do młodych ludzi, którzy chcą lepiej poznać i zrozumieć świat, także tych najmłodszych. Na płycie Rynku Głównego stoi około 40 namiotów wystawienniczych krakowskich uczelni akademickich i instytutów badawczych, w tym również stoiska Uniwersytetu Jagiellońskiego. Impreza rozpoczęła się 17 maja br. i potrwa 2 dni.

Patronem XVIII edycji Festiwalu jest wybitny polski psychiatra Antoni Kępiński, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Hasło przewodnie imprezy to „Moc rozumu”, a jej głównym organizatorem jest Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W centralnym miejscu Miasteczka Festiwalowego usytuowana jest scena główna, na której odbywają się konkursy, prezentacje, pokazy, występy artystyczne. Na niej rektorzy uczelni Krakowa, w tym rektor UJ prof. Wojciech Nowak, otworzyli XVIII Festiwal Nauki. Nowością tegorocznej odsłony Festiwalu jest wprowadzenie do programu wydarzeń Turnieju Szachowego. O Puchar XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki walczą drużyny, reprezentujące uczelnie akademickie Krakowa i instytuty PAN, zaangażowane w organizację imprezy.

W namiotach rozstawionych na Rynku Głównym oraz na dziedzińcu Collegium Medicum UJ przy ul. św. Anny 12 od czwartku do soboty swoją pasją odkrywania świata będą się dzielić naukowcy i studenci UJ i UJ CM. Pokazy „Czy rośliny mają rozum?”, „Słodka natura”, „Co to są i po co są linie papilarne?”, panele warsztatowe „Moc rozumu” „Podstawy kryptografii”, prezentacje „Inspiracje prosto z natury”, „Czy bakterie są sprytne?”, „Magiczna fizyka”, „Niezwykły świat owadów społecznych”, „Jak udzielać pierwszej pomocy”, wykłady „Dzień z życia chirurga”, „Tajniki zabiegu operacyjnego”, „Jak zachować się w przypadku wypadku komunikacyjnego”, obserwacja Słońca za pomocą teleskopów słonecznych, warsztaty zaplatania chińskich węzełków, warsztaty kaligrafii, makijaż orientalny, nauka zapinania hidżabu, literacka zabawa „Podwieczorek u Szalonego Kapelusznika”, symulacja giełdy papierów wartościowych, prezentacje strojów i ekwipunku z różnych okresów historycznych, zdjęcia z wykopalisk czy konkurs „Kto to powiedział?” – to rzecz jasna tylko przykłady z całej palety pokazów, prezentacji, warsztatów, zabaw, quizów czy eksperymentów, które wymieniać można było jeszcze długo. 

Pełna informacja na temat bogatego programu Festiwalu Nauki i Sztuki znajduje się na stronie internetowej www.fnis.pl , a program przygotowany przez UJ i UJ CM tutaj.

 

 

 

Photogallery
Recommended
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024