Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

FNP sfinansuje innowacyjne badania na dwóch wydziałach UJ

FNP sfinansuje innowacyjne badania na dwóch wydziałach UJ

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) rozstrzygnęła 5. konkursy w programach Powroty i Homing. Ponad 1,5 mln złotych otrzymali dwaj młodzi badacze - dr Sylwester Arabas i dr Krzysztof Szade - którzy będą realizować innowacyjne projekty B+R na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. Finansowanie w obu przypadkach zostało przyznane na 2 lata.


Program Powroty skierowany był do badaczy, którzy na wczesnym etapie swojej kariery zawodowej przerwali prowadzenie prac B+R ze względu na rodzicielstwo lub z powodu pracy w innym sektorze gospodarki. Wysokość 2-letnich grantów wynosiła ok. 800 tys. zł. Projekty mogły być realizowane w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach w Polsce. Do 5. edycji konkursu wpłynęło 35 zgłoszeń, z których finansowanie przyznano czworgu badaczom.

Laureatem Powrotów jest m.in. dr Sylwester Arabas, który na Wydziale Matematyki i Informatyki zrealizuje projekt Mikrofizyka chmur i aerozolu atmosferycznego: nowe metody modelowania matematycznego. W wyniku przeprowadzonych badań teoria i zastosowanie elementów modeli zjawisk atmosferycznych przyczynią się do lepszego zrozumienia interakcji pomiędzy aerozolami atmosferycznymi (takimi jak PM10 lub PM2.5), chmurami i opadami. Wypracowane metody i narzędzia badawcze znajdą bezpośrednie zastosowanie w pionierskich badaniach podstawowych nad mikrofizyką aerozoli i chmur. W sposób pośredni, poprzez rozwój parametryzacji opartej na symulacjach w małej skali, uzyskane wyniki będzie można zaadaptować do stosowanych badań obliczeniowych nad jakością powietrza, pogodą i klimatem. Dodatkowo projekt ma na celu inicjację działań prowadzących do utworzenia na Uniwersytecie Jagiellońskim grupy zajmującej się modelowaniem chmur i aerozoli atmosferycznych.

W ramach programu Homing 11 młodych doktorów przyjeżdżających do Polski z zagranicy będzie realizować projekty o charakterze staży podoktorskich we współpracy z zagranicznymi i krajowymi partnerami naukowymi, a także z polskimi podmiotami gospodarczymi. Uzyskane środki pozwolą na sfinansowanie miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz stypendiów dla studentów i doktorantów.

Na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii dr Krzysztof Szade z Uniwersytetu Stanforda będzie prowadzić badania nad starzeniem się hematopoetycznych komórek macierzystych (Hematopoietic stem cells - HSCs), które produkują wszystkie komórki krwi przez cały okres życia organizmu. Z czasem ich potencjał regeneracyjny zmienia się. Pomimo ekspansji puli komórek HSCs obserwowanej w trakcie starzenia się, produkują one mniej komórek linii limfoidalnej i preferencyjnie różnicują do komórek linii mieloidalnej.

"W ramach wcześniejszych badań zidentyfikowaliśmy frakcję komórek HSCs u myszy, która charakteryzuje się ekspresją Neogeniny-1 (Neo-1), preferencyjnym różnicowaniem do komórek mieloidalnych i ulega ekspansji wraz z wiekiem. Uzyskane wyniki wskazują, że ta frakcja komórek jest odpowiedzialna za efekty starzenia się układu hematopoetycznego. Przedstawiony projekt ma na celu wyjaśnienie mechanizmu, dzięki któremu, komórki Neo-1+ HSCs uzyskają przewagę w niszy szpikowej i wypierają komórki Neo-1HSC, które zapewniają zrównoważone różnicowanie hematopoetyczne" - czytamy w opisie badań.

Środki na finansowanie grantów w obu programach pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Laureaci zostali wyłonieni w wyniku 3-etapowej oceny merytorycznej dokonywanej przez recenzentów zagranicznych i ekspertów zasiadających w panelach naukowo-gospodarczym oraz interdyscyplinarnym.

Recommended
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"