Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Dzięki grupie studentów z UJ Kraków zyskał wyjątkowy mural

Dzięki grupie studentów z UJ Kraków zyskał wyjątkowy mural

W czwartek na Zabłociu uroczyście odsłonięto mural upamiętniający historię Liberatora - samolotu bombowego, który rozbił się w tej części Krakowa w sierpniu 1944 roku. Inicjatorami powstania malunku była grupa studentów Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego (WZiKS UJ), którzy zebrali pieniądze na jego realizację. W projekt zaangażowane było również miasto.


Przypomnijmy, że w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku brytyjski Liberator o numerze KG-933 "P" z 178. Dywizjonu Bombowego RAF wracał z pomyślnie przeprowadzonej misji zrzutowej dla walczącej Warszawy. Zdaniem historyków został zestrzelony najpierw przez niemiecki myśliwiec, a potem przez artylerię przeciwlotniczą. Samolot zaczął rozpadać się na kawałki nad Grzegórzkami. Wieża ogonowa spadła na składy węglowe rzeźni miejskiej [rejon dzisiejszej Galerii Kazimierz - przyp. red.]. Najwięcej kawałków Liberatora runęło na tereny przemysłowe na Zabłociu pomiędzy ulicami Lipową a Dekerta.

W katastrofie zginęli Australijczyk John Liversidge oraz Brytyjczycy William Wright (pilot, dowódca maszyny) i strzelec pokładowy John Clarke. Na spadochronach ratowało się podobno 3 lotników, z których 2 - sierżanci Blount i Helme zaginęli. Z całej załogi przeżył tylko Austalijczyk kpt. Allan Hammet, który trafił do Armii KrakowejK, brał udział w szeregu akcji zbrojnych i doczekał końca wojny. Potem wrócił do swej jednostki, a później do domu. Ożenił się z Polką i miał dwóch synów. Zmarł w 1981 roku. Losy pozostałych lotników z 8-osobowej załogi są nieznane.

Mural upamiętniający historię Liberatora to wspólny projekt studentów Instytutu Przedsiębiorczości WZiKS UJ oraz miasta Krakowa. Inicjatywa miała na celu zaktywizowanie lokalnej społeczności, odmienienie oblicza Zabłocia, a przede wszystkim uczczenie pamięci bohaterów. W styczniu i lutym br. za pośrednictwem platformy crowdfundingowej była prowadzona zbiórka pieniędzy na jego realizację. Ostatecznie 141 darczyńców wpłaciło 18,5 tys. zł, czyli 1000 złotych więcej niż wynosił szacowany koszt przedsięwzięcia. Nadwyżkę studenci przekazali Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej.

- Podjęliśmy w tym roku akademickim wyjątkową inicjatywę stworzenia muralu, który upamiętniłby bohaterstwo międzynarodowej załogi Liberatora. Dla nas był to niezwykle ważny projekt, ponieważ musieliśmy zrobić tu wszystko od początku do końca. Zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy, założyliśmy stronę internetową oraz media społecznościowe i przygotowywaliśmy materiały promocyjne. Oprócz tego, że była to dla nas szansa, aby stosować naszą wiedzę w praktyce, jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że Kraków zyskał kolejny punkt na mapie street artu, a tym samym pamięć o historii została przekazana kolejnym pokoleniom - wyjaśnia Zuzanna Ząber, odpowiedzialna w grupie studentów za kontakt z mediami.

Mural powstał przy ul. Dąbrowskiego na ścianie budynku administrowanego przez Zarząd Budynków Komunalnych. Projekt liczącego ok. 150 m kw. malunku wykonała Dagmara Matuszak wraz z Arturem Wabikiem, który podjął się też realizacji. Malowidło powstawało przez 2 kolejne weekendy - 3-5 i 10-12 sierpnia. W jego centralnym punkcie znajduje się samolot Liberator. Motywem, który go dopełnia, jest przeplatające się z sylwetką pilota gwieździste niebo.

Photogallery
Recommended
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński