Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Zjazd chemików w UJ

Zjazd chemików w UJ

Ponad 750 chemików z ośrodków akademickich z całego kraju spotkało się we wtorek w Krakowie podczas 61. Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTChem). Pięciodniowa konferencja odbywa się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zjazdy Naukowego Polskiego Towarzystwa Chemicznego są największą i najważniejszą konferencją dla środowiska polskich chemików. – Coroczne spotkanie naukowców związanych z tą dziedziną powraca do Krakowa po 16 latach nieobecności – mówi dr hab. Ewa Witek z UJ, przewodnicząca komitetu organizacyjnego. W przygotowanie zjazdu obok Wydziału Chemii UJ włączyły się pozostałe krakowskie jednostki naukowe prowadzące badania i dydaktykę w dziedzinie chemii - Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej oraz Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk. Uczestnicy zjazdu mają okazję do zapoznania się z niebywale bogatą ofertą naukową obejmującą 13 wykładów plenarnych, ok. 400 wystąpień ustnych oraz ok. 450 plakatów wpisujących się tematycznie we wszystkie obszary współczesnej chemii.

W ceremonii otwarcia konferencji udział wzięli między innymi: rektorzy UJ, AGH i PK, przedstawiciele władz samorządowych i prezesi towarzystw chemicznych z Polski, Słowacji i Czech.  

− Mija właśnie rok, od kiedy Wydział Chemii UJ przeprowadził się ze ścisłego centrum Krakowa na Kampus 600-lecia Odnowienia UJ w Krakowie Pychowicach. Otrzymaliśmy do dyspozycji nowoczesną infrastrukturę stwarzającą doskonałe warunki do pracy naukowej i dydaktycznej w otoczeniu klastra pozostałych wydziałów przyrodniczych i ścisłych Uniwersytetu – przypominał prof. Piotr Kuśtrowski, dziekan wydziału. – Po pierwszym roku funkcjonowania, który miał charakter swoistego rozruchu, mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że wykonaliśmy krok we właściwym kierunku. Kierunku stymulującego wydział do dalszego rozwoju – dodawał.

Podczas spotkania zostały wręczone wyróżnienia, medale i nagrody przyznanych przez PTChem czternastu osobom, a wśród nich czterem z Uniwersytetu Jagiellońskiego: profesorowi Zbigniewowi Sojce, profesor Krystynie Dyrek, profesorowi Romanowi Dziembajowi i doktor Alicji Rafalskiej-Łasocha.

Photogallery
Recommended
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego