Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

"Niepodległość" - sesja naukowa w ramach Dni Jana Pawła II

"Niepodległość" - sesja naukowa w ramach Dni Jana Pawła II

W ostatnim dniu trwającej od 6 listopada XIII edycji Dni Jana Pawła II, w auli Collegium Novum UJ odbyła się sesja pt. "Niepodległość", stanowiąca główny punkt naukowy programu tego wydarzenia. Jej tytuł jest tożsamy z hasłem przewodnim tegorocznych spotkań, konferencji, wykładów oraz wydarzeń artystycznych, których celem jest upamiętnienie postaci papieża i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

- W tym roku obchodzimy dwie ważne daty: 40. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu przez Jana Pawła II oraz setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tak szczególnym momencie spotykamy się na Uniwersytecie Jagiellońskim, aby po raz kolejny powrócić do myśli i działań Jana Pawła II. Sprowadza nas tutaj także chęć przypomnienia momentów, które doprowadziły nasz kraj do odzyskania suwerenności - mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak otwierając sesję, która zgromadziła naukowców z kraju i zagranicy, przedstawicieli szkół wyższych Krakowa, korpusu dyplomatycznego. Obecni byli także metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

- Bez Jana Pawła II losy tej części Europy wyglądałyby zupełnie inaczej. Szczególnie ważna okazała się jego pierwsza pielgrzymka do Polski w roku 1979. Bez niej nie powstałaby "Solidarność", nie byłoby późniejszego przełomu w 1989 roku, nie byłoby wolnej Polski. Od tego momentu minęło prawie 40 lat - upadł Związek Radziecki, runął Mur Berliński. Dzisiaj, kiedy wszystko można zanegować i ośmieszyć, kiedy społeczeństwem targają zawirowania polityczne, często zadawane jest pytanie - czy mamy jeszcze jakieś autorytety? I wtedy przychodzi refleksja, że tak, że mamy człowieka, któremu ufamy, tylko trzeba sięgnąć do źródła i po to jest właśnie to spotkanie - mówił prof. Wojciech Nowak

W swoim wystąpieniu abp Marek Jędraszewski nawiązał z kolei do wydarzenia sprzed 15 lat, kiedy 11 listopada 2013 roku papież Jan Paweł II przyjmował na audiencji w Watykanie delegację NSZZ "Solidarność". - Podczas obszernego przemówienia zwrócił on wtedy uwagę na trzy rodzaje wolności. Jego słowa warto przytoczyć podczas otwarcia sesji, w tym roku tak niezwykłej, ze względu na zbieżność z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę - mówił metropolita krakowski.

"Wspominając datę 11 listopada nie mogę nie nawiązać do narodowej wolności, jaka tego dnia została przywrócona Rzeczypospolitej  po latach zmagań, które kosztowały nasz naród wiele wyrzeczeń i ofiar. Ta zewnętrzna wolność nie trwała długo, ale zawsze mogliśmy się do niej odwoływać w walce o zachowanie wolności wewnętrznej, wolności ducha. Wiem jak bardzo drogi był ten dzień tym wszystkim, którzy w okresie komunizmu starali się przeciwstawiać programowemu zabijaniu wolności człowieka, poniżaniu jego godności i odmawianiu mu podstawowych praw. A zatem z tego sprzeciwu zrodził się ruch, którego jesteście spadkobiercami. Ten ruch nawiązywał do 11 listopada, do tej wolności, która w 1918 roku znalazła swój zewnętrzny, polityczny wyraz, a zrodziła się z wewnętrznej wolności poszczególnych obywateli rozczłonkowanej Rzeczypospolitej i z duchowej wolności całego narodu."

Nawiązując do wystąpienia rektora UJ, abp Jędraszewski przytoczył słowa papieża, w których nawiązywał on do sytuacji, która wytworzyła się po pierwszej pielgrzymce do Polski w 1979 roku. Jej owocem było powstanie rok później "Solidarności": "Wolność ducha, choć tłumiona od zakończenia drugiej wojny światowej i paktów jałtańskich,  przetrwała i stała się fundamentem pokojowych przemian w naszym kraju, a potem w całej Europie".

Abp Jędraszewski przytoczył słowa, które wypowiedział Jan Paweł II po ponownej legalizacji „Solidarności” w kwietniu 1989 roku. Były to życzenia skierowane do rodaków, aby "idący w parze z tym wydarzeniem proces zmierzał do ukształtowania życia narodowego w sposób zgodny z prawami suwerennego społeczeństwa. Aby na drodze tego procesu wszyscy wykazywali dalszym ciągu potrzebne męstwo, mądrość i rozwagę, służąc wspólnemu dobru".

- Jestem głęboko przekonany, że te życzenia są nadal aktualne również dzisiaj. Jestem także przekonany, że te życzenia spełniają się w jakiejś mierze poprzez już trzynastą edycję Dni Jana Pawła II. Dlatego dziękuję organizatorom tej konferencji za podjęte dzieło i życzę, aby przyniosło ono wspaniałe owoce. Te wszystkie inicjatywy pośrednio także o tym, co zawdzięczamy jako niepodległa Polska Janowi Pawłowi II - mówił arcybiskup.

Photogallery
Recommended
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego