Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Naukowcy ze światowych uczelni będą prowadzić badania na UJ

Naukowcy ze światowych uczelni będą prowadzić badania na UJ

Prof. Jerzy Weyman oraz doktorzy Anna Czarna, Tomasz Kościółek, Piotr Łukasik, Rafał Mostowy i Marcin Zagórski, którzy przez ostatnie lata zdobywali doświadczenie, pracując w najlepszych ośrodkach naukowych na całym świecie, będą kontynuowali swoje kariery w Uniwersytecie Jagiellońskim. Umożliwił im to program Polskie Powroty prowadzony przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).


Misją, działającej od jesieni 2017 roku, NAWY jest wspieranie wymiany akademickiej i współpracy międzynarodowej w celu wzmocnienia potencjału polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Agencja ma za zadanie prowadzić długofalową politykę na rzecz wsparcia mobilności akademickiej oraz projakościowego umiędzynarodowienia oferty polskich uczelni m.in. przez realizację programów adresowanych do studentów i kadry naukowej zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Optymalne warunki prowadzenia w Polsce badań naukowych lub/i prac rozwojowych na światowym poziomie, wynagrodzenie odpowiadające europejskim standardom oraz możliwość stworzenia grupy projektowej - to główne założenia Polskich Powrotów. Dzięki programowi krajowe uczelnie i jednostki naukowe mają szansę pozyskać do współpracy specjalistów posiadających międzynarodowe doświadczenie oraz wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dyscyplinie naukowej.

W 1. edycji złożono 108 wniosków, z których 102 przeszły pozytywnie procedurę oceny formalnej. Ostatecznie zespół oceniający rekomendował do finansowania 22 najlepsze projekty, które w trakcie oceny merytorycznej uzyskały minimum 90 na 100 możliwych punktów. 6 z nich będzie realizowanych na najstarszej polskiej uczelni. NAWA przeznaczy na ten cel ponad 11,2 mln zł.

Dr Piotr Łukasik, który wcześniej pracował w Szwedzkim Muzeum Historii Naturalnej, specjalizuje się w badaniach interakcji pomiędzy owadami i mikroorganizmami, głównie w oparciu o techniki sekwencjonowania nowej generacji. Na Wydziale Biologii zrealizuje projekt, który pozwoli na uzyskanie odpowiedzi na kluczowe w skali globalnej pytania dotyczące struktury, ewolucji i znaczenia symbioz owadów, w tym. m.in.: jak duże są różnice pomiędzy rzędami i gatunkami owadów pod względem ilości zamieszkujących ich ciała mikroorganizmów, jak duże jest zróżnicowanie struktury zbiorowisk mikroorganizmów symbiotycznych w obrębie gatunków i populacji gospodarzy oraz jak różne kategorie funkcjonalne symbiontów wpływają na biologię i dostosowanie różnych grup owadów.

Grant na Wydziale Matematyki i Informatyki - poświęcony badaniom w dziedzinie algebry przemiennej, geometrii algebraicznej, teorii reprezentacji grup algebraicznych, a także algebry nieprzemiennej - zrealizuje prof. Jerzy Weyman z Uniwersytetu Connecticut. Z kolei na Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej z Austriackiego Instytutu Nauki i Techniki przeniesie się dr Marcin Zagórski. Szereg prowadzonych przez niego badań pozwoli zidentyfikować czynniki wpływające na dekodowanie sygnału morfogenów w rozwoju organizmów. Poznanie tych zasad może mieć wpływ na badania nad rozwojem różnych tkanek oraz układów z komórkami macierzystymi, co w przyszłości ma być wykorzystane przy projektowaniu terapii neuroregeneracyjnych.

Trzy pozostałe granty będą realizowane w Małopolskim Centrum Biotechnologii. Zdobyli je dr Anna Czarna z Cardiocentro Ticino w szwajcarskim Lugano (Novel approach for diabetes by combination of inhibitory mechanisms of DYRK1A kinase and stem cells application), dr Tomasz Kościółek z Uniwersytetu Kalifornijskiego (Structural and Functional Landscape of Proteins in the Human Gut Microbiome) oraz dr Rafał Mostowy z Imperial College London (Genomics of phage therapy; evolutionary drivers and medical implications).

Recommended
Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski