Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Medal św. Krzysztofa dla prof. Stanisława Waltosia

Medal św. Krzysztofa dla prof. Stanisława Waltosia

Odznaczenie, wręczone w tym toku po raz dziewiąty, przyznawane jest przez Muzeum Krakowa osobom, które w różny sposób wspierają placówkę w wypełnianiu jej misji. Stanowi podziękowanie za zaangażowanie i uznanie dla ich zasług za pomoc merytoryczną, naukową, finansową, czy kultywowanie i promowanie wielowiekowych tradycji i obyczajów.

W 2019 roku laureatem w kategorii "Wsparcie merytoryczne" został prof. Stanisław Waltoś. Były dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego uhonorowany został w uznaniu zasług w działaniach na rzecz Muzeum Krakowa, wyrażonych między innymi wieloletnim udziałem w pracach Rady Muzeum i konsultowaniu najważniejszych projektów Muzeum, na czele z tworzeniem oddziału Muzeum w Rydlówce. 

Uroczystość wręczenia medali odbyła się 19 września w pałacu Krzysztofory, siedzibie Muzeum Krakowa. Tegoroczna nagroda została wręczona w roku jubileuszowym 120-lecia tej krakowskiej instytucji muzealnej. Medale odebrali także dr inż. arch. Jan Janczykowski, były małopolski wojewódzki konserwator zabytków (w kategorii „Kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów”) oraz Piotr Ziętara, prezes Wodociągów Miasta Krakowa (w kategorii "Wsparcie finansowe").

W poprzednich edycjach medalami odznaczeni zostali m. in.: prof. Andrzej Chwalba (2011), prof. Czesław Robotycki (2012), prof. Krzysztof Zamorski (2013), prof. Aleksander Skotnicki (2014) oraz prof. Jerzy Wyrozumski i prof. Franciszek Ziejka (2015).

Stanisław Waltoś urodził się 9 lutego 1932 w Stanisławowie. W 1954 r. ukończył prawo na UJ, a osiem lat później uzyskał stopień naukowy doktora za rozprawę zatytułowaną "Funkcje i formy aktu oskarżenia w procesie karnym", którą wyróżnił periodyk "Państwo i Prawo". W 1968 r. został doktorem habilitowanym, a w 1979 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnym nauk prawnych, a w 1987 r. profesora zwyczajnego.

Przez wiele lat pełnił na UJ funkcję kierownika Katedry Postępowania Karnego. Przez dziesięciolecia zajmował również kierownicze stanowiska w strukturach Polskiej Akademii Nauk, a także Polskiej Akademii Umiejętności. Był zaangażowany w prace nad tworzeniem prawa, począwszy od Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności poprzez aktywność w komisjach legislacyjnych III RP. Pracował m.in. przy projektach wprowadzenia instytucji świadka anonimowego i świadka koronnego.

Od 1977 r. do końca 2011 r. był dyrektorem Muzeum Uniwersyteckiego UJ, systematycznie uzupełniając jego zbiory.

 

Recommended
Dzieci nagrodziły najlepszych wykładowców w Krakowie
Prof. Tomasz Grodzicki doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Nagroda krośnieńskiej uczelni dla rektora UJ
Prof. Andrzej Chwalba uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj